Yüklemeler, iletişim çatışmaları, cinsiyet ve cinsiyet rolü yönelimi ile evlilik doyumu arasındaki ilişki
The relationship between attributions, communication conflicts, sex and sex role orientation and marital satisfaction
  1. Tez No: 191465
  2. Yazar: FERZAN CURUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELİM HOVARDAOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
Curun, Ferzan, Yüklemeler, letişim Çatışmaları, Cinsiyet ve CinsiyetRolü Yönelimi ile Evlilik Doyumu Arasındaki lişki, Doktora Tezi,Danışman: Prof. Dr. Selim Hovardaoğlu, 182 s.Bu çalışmanın amacı, evli çiftlerin yüklemeleri, iletişimçatışmaları ve cinsiyet rolü yönelimlerinin evlilik doyumu ile ilişkileriniincelemektir. Araştırmanın ikincil bir amacı da, evli çiftlerin incelenendeğişkenler açısından benzerliğini incelemek ve kadın ve erkeklerin budeğişkenler açısından farklılaşıp farklılaşmadığını araştırmaktır. Buamaçları incelemek amacıyla 102 evli çift, lişki Yükleme Ölçeğini,Çatışma letişim Tarzları Ölçeğini, Bem Cinsiyet Rolü Envanterini veEvlilik çin Karşılaştırma Düzeyi Ölçeğini ve Demografik Bilgi Formunudoldurmuşlardır.Araştırmanın sonuçlarına göre, çiftler, Evlilik çin KarşılaştırmaDüzeyi Ölçeğinden alınan toplam puan ve onun alt boyutları açısındanve lişki Yükleme Ölçeğinin toplam puanı ve tüm alt boyutları açısındanbenzer bulunmuşlardır. Ayrıca, nedensel yüklemeler, odak ve güdü,yaklaşma/kaçınma ve erkeksi ve kadınsı kişilik özellikleri boyutlarıaçısından kadın ve erkek katılımcılar arasında istatistiksel olarakanlamlı farklar bulunmuştur. Ayrıca, tüm katılımcılar için, uyum altboyutu için sırasıyla niyet, kadınsılık, erkeksilik ve istikrar değişkenleri,çatışma alt boyutu için kadınsılık ve genellik değişkenleri ve evlilikdoyumu için de niyet ve kadınsılık değişkenleri anlamlı yordayıcılarolarak bulunmuştur. Yalnızca, erkek katılımcılar için, sırasıyla uyum içinniyet, kadınsılık, istikrar, erkeksilik, duyguları ifade etme anlamlıyordayıcılar olarak bulunmuş ancak çatışma alt boyutu için hiçbiranlamlı yordayıcı bulunmamıştır. Yine toplam puan için yapılananalizlerde ise, niyet, kadınsılık ve istikrar değişkenleri anlamlıyordayıcılar olarak bulunmuşlardır. Son olarak kadınlar için, analizlerdeuyum alt boyutu için niyet, çatışma alt boyutu için güdü ve kadınsılık vetoplam puan için niyet ve kadınsılık değişkenleri yordayıcı bulunmuştur.Araştırmanın sonuçları, ilgili kuramsal yaklaşımlar, yurt içi ve yurtdışı çalışmalar temelinde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Curun, F, The Relationship Between Attributions, CommunicationConflicts, Sex and Sex Role Orientation and Marital Satisfaction,Doctorate Thesis, Advisor: Prof.Dr. Selim Hovardaoğlu, 182 p.The purpose of the present study was to examine the relationshipbetween attributions, communication conflict, sex role orientation andmarital satisfaction in Turkish married couples. Furthermore, thesecondary aim was, to examine the similarity of the partners amongthese variables and to investigate the differences between sexes. Forsearching these aims, 102 married couples completed RelationshipAttribution Measure, Conflict Communication Style Inventory, Bem SexRole Inventory, The Marital Comparison Level Index and DemographicInformation Form.According to the results, partners were found similar among TheMarital Comparison Level Index, the Relationship Attribution Measureand their subscales. Besides, sexes differed among the causalattributions, locus, motivation, approach/avoidance and femininity-masculinity variables. For whole participants, intent, femininity,masculinity and stability were found predictors of adjustment subscale,femininity and generality were found as predictors of conflict subscaleand lastly, intent and femininity were found significant predictors ofmarital satisfaction respectively. For the male participants, intent,femininity, stability, masculinity and expressing the emotions variableswere found significant predictors of the adjustment subscale . Therewere not any significant predictors for the conflict subscale and lastly,marital satisfaction, intent; femininity and stability variables were thesignificant predictors of marital satisfaction. For women, intentpredicted the adjustment subscale, motivation and femininity were thesignificant predictor of conflict subscale, and finally, intent andfemininity were the significant predictors of marital satisfactionrespectively. The results of the study were discussed in terms of therelated theories, and Turkish and foreign research.