II.İzzeddin Keykavus ve zamanı
Izzeddin Keykavus II and his period
- Tez No: 191464
 - Danışmanlar: PROF. DR. FEDA ŞAMİL ARIK
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Tarih, History
 - Yıl: 2006
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ankara Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 144
Özet
ÖZETKayalıoğlu, Filiz, II. zzeddin Keykavus ve Zamanı, Yüksek Lisans Tezi, Danışman:Prof. Dr. Feda Şamil Arık, 144 s.Türkiye Selçuklu devleti'nin onikinci sultanı olan II. zzeddin Keykavus yaklaşık1238 yılında doğdu. Annesi Berduliye Hatun, babası II. Gıyaseddin Keyhüsrev'dir. 1246yılında, babasının ölümüyle tahta çıkmıştır. II. Keykavus 1246-49 yılları arasında tek başına,1249-54 yılları arasında kardeşleri IV. Rükneddin Kılıç Arslan ve II. Alaeddin Keykubad'labirlikte, 1254-1256, 1257-1259 yılları arasında yine tek başına hüküm sürmüştür. 1259yılında Moğol baskısıyla ikiye ayrılan devletin doğusunda IV. Rükneddin, batısında ise II.Keykavus hükümdar olmuştur.II. Keykavus Moğol saldırıları yüzünden Bizans'a kaçmış ve burada esir edilmiştir.1264 yılında Altınordu hanı Berke tarafından kurtarılarak Kırım'a götürülmüş ve 1279 yılındaölünceye kadar burada yaşamıştır.II. Keykavus dönemi bir çöküş dönemi olmamış ancak gerek devletin içindeki siyasûkarışıklıklar gerek Moğol baskıları yüzünden devlet büyük bir buhran dönemi yaşamıştır.Tüm bu karışıklıklara rağmen Keykavus'un Türkmenler ve Ahilerler birlikteMoğollara karşı verdiği mücadele başarıya ulaşamamış ancak kendisinden sonra gelenlereörnek teşkil etmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARYKayalıoğlu, Filiz, Izzeddin Keykavus II and His Period, Master?s Thesis, Advisor:Prof. Feda Şamil Arık, 144 p.zzeddin Keykavus II, who was the twelfth Sultan of the Turkish Seljukid State, wasborn in 1238. His mother was Berduliye Khatun and father was Gıyaseddin Keyhüsrev II. Heascended to throne with the death of his father in 1246. Keykavus II ruled the government onhis on between the years of 1246-49, between the years of 1249-54 ruled the state with hisbrothers Rükneddin Kılıçarslan IV and Alaeddin Keykubad II, and between the years of 1254-56 and 157-1259 he ruled the Seljukid State on his own again. Rükneddin IV become theemperor on the eastern part of the State which is divided in to two parts with the constraintof the Mongol Empire in 1259, however on the western part Keykavus II, ruled the state.Keykavus II, escaped to Byzantine Empire because of the Mongol invasions, and he wasenslaved there . In1264, he was rescued by the help of the Altınarda Khan and taken to theCrimean Khanate and he lived there until his death in 1279.Keykavus II, period was not a period of collapse, but both in terms of politicaltension that the state was in and the Mongol constraint, the Seljukid State lived a greatcrisisperiod.In spite of all these disturbances, the struggle that Keykavus gave agains to theMongol Empire with the help of the Turkoman and Akhi, did not prosper. But it constituted asample to the future generations of the Seljukid State.