Kırgızistan'daki tengircilik anlayışının felsefi temeli
The philosophical basis of tengirist approach in Kyrgyzstan
- Tez No: 191466
- Danışmanlar: PROF. DR. RECEP KILIÇ, PROF. DR. AHMET HİKMET EROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Felsefesi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
ÖZETNazarov, Alisher, ?Kırgızistan'daki Tengircilik Anlayışının FelsefiTemeli?, Yüksek Lisan Tezi, Danışman: Prof. Dr. Recep KILIÇ, Prof. Dr. AhmetHikmet EROĞLU, Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi, 81 s.Kırgızlar en eski Türk boylarındandır. Onlar günümüze kadar varlıklarınısürdürmüş ve tarihi süreçte kendilerine ait inançlarını korumuşlardır.Kırgızlar İslam dinini kabul ettikten sonra da, geleneksel inançlarını canlıbir şekilde sürdürmüşlerdir. Bu inanç şekli Kırgızistan'da Tengircilik adındabilinmektedir.Tengircilik, Kırgızların İslam öncesi Gök Tanrı temeli üzerine kurulangeleneksel inanç şeklidir. Göçmen hayat ve göçmen uygarlığından hareketle,Kırgızistan'da Tengircilik anlayışının felsefi boyutu üzerine çalışmalar yapılmıştır.Bağımsızlık sonrası gündeme gelen Tengircilik anlayışı bir din olarak gelişmeaşamasında olduğunu görmekteyiz. Bu nedenle Tengirciliğin felsefi temeli üzerinearaştırma yapma ihtiyacı meydana gelmiştir.Araştırmamız giriş, iki bölüm ve sonuçtan ibarettir. Girişte; İslam öncesiKırgızların inanç tarihi ortaya konulmuştur. Birinci bölümde; Tengirciliğin temelkavramları ve felsefi temeli incelenmiştir. İkinci bölümde; Tengirciliğin klasikteizm açısından değerlendirilmeye çalışılmıştır. Sonuçta ise ulaşılan neticelere yerverilerek, genel bir değerlendirme yapılmıştır.77
Özet (Çeviri)
ABSTRACTNazarov, Alisher, ?The Philosophical Basis of Tengirist Approach inKyrgyzstan Tengirism Anlayışının Felsefi Temeli?, Master Thesis, Consultant:Prof. Dr. Recep KILIÇ, Prof. Dr. Ahmet Hikmet EROĞLU, Ankara UniversityFaculty of Theology, 81 p.Kirghiz is one of the most ancient Turkish tribes. They have existed up tonow and preserved their culture in the historical process.After public of Kirghiz has accepted Islam as its religion, they maintainedtheir traditional culture. This form of belief is known as Tengirism in Kyrgyzstan.Tengirism is the form of the traditional belief of the public of Kirghiz,which is established on the basis of Gods of Sky. By considering the life of settlersand the immigration civilization, there has been several studies on thephilosophical dimension of Tengirism approach in Kyrgyzstan. After independenceof Kyrgyzstan, we may see that the approach of Tengirism has become to bedeveloped as a religion. For this reason, there is the need of study on thephilosophical basis of Tengirism.Our research is composed of an introduction, two sections and a result. Inthe introduction, the belief history of Kyrgyzstan before the adoption of Islam isstated. In the first section, the fundamental concepts and philosophical basis ofTengirism are viewed. In the second section, Tengirism is considered on the basisof classical Theism. At the result section the conclusion and a general evaluationare made.78