Çalışanların iş doyumu düzeylerine göre depresyon, benlik saygısı ve denetim odağı algısı değişkenlerinin incelenmesi
Analysis of depression, self-esteem and locus of control according to the levels of job satisfaction of employees
  1. Tez No: 191467
  2. Yazar: HANZADE ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ DÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Aslan, Hanzade, Çalışanların ş Doyumu Düzeylerine Göre Depresyon, BenlikSaygısı ve Denetim Odağı Algısı Değişkenlerinin ncelenmesi, Yüksek LisansTezi, Danışman: Prof. Dr. Ali Dönmez, 123 s.ÖZETBu araştırmada iş doyumu düzeylerine bağlı olarak depresyon düzeyinin,benlik saygısı düzeyinin ve denetim odağı algısının değişip değişmediği incelenmiş;depresyon düzeyi, benlik saygısı düzeyi ve denetim odağı algısı değişkenlerikullanılarak iş doyumu değişkeninin tahmini için bir model oluşturulmuş ve işdoyumunun yaş, mevcut işte çalışma süresi, cinsiyet, evli ya da bekar olma, eğitim,yapılan işin kişinin eğitimi ile uyumlu olup olmaması, doğum sırası ve kardeşsayısı değişkenlerine göre farklılık gösterip göstermediği incelenmiştir.Katılımcılar Ankara'da yaşayan ve farklı mesleklerde çalışan 870 kişidenoluşmaktadır. Araştırmada Kuzgun, Sevim ve Hamamcı'nın Mesleki DoyumÖlçeği, Beck Depresyon Envanteri, Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği ve RotterDenetim Odağı Algısı Ölçeği kullanılmış, ayrıca kişisel bilgi formu dağıtılmıştır.Verilerin analizinde t-testi, tek yönlü ANOVA, Tukey testi, PearsonKorelasyon tekniği ve çoklu regresyon analizinde ?Enter? metodu kullanılmıştır.ş doyumuyla, depresyon düzeyi değişkenleri arasında olumsuz, benliksaygısı düzeyi değişkenleri arasında olumlu, denetim odağı algısı değişkenleriarasında olumsuz yönde korelasyon olduğu görülmektedir. Düşük, orta ve yüksek1iş doyumuna sahip gruplar karşılaştırıldığında, iş doyumu düzeyi arttıkçadepresyon düzeyinin azaldığı, benlik saygısı düzeyinin arttığı, yüksek iş doyumunasahip olanların düşük ve orta düzeyde iş doyumuna sahip olanlara göre daha içtendenetimli olduğu bulunmuştur. ş doyumunun %18.42'lik kısmı depresyon düzeyi,benlik saygısı düzeyi ve denetim odağı algısı değişkenlerince açıklanmaktadır.Erkeklerin iş doyumu düzeyleri kadınlarınkinden daha yüksekbulunmuştur. lkokul ve ortaokul mezunları ile doktora eğitimlilerin ortalama işdoyumu puanları arasında anlamlı farklılık bulunmuştur. Eğitimleri ile uyumluişler yapanların diğerlerine göre daha yüksek iş doyumlarının olduğugörülmektedir. Diğer değişkenler için yapılan analizlerde gruplar arasında anlamlıfarklılıklar bulunmamıştır.2
Özet (Çeviri)
Aslan, Hanzade, Analysis of Depression, Self-Esteem and Locus of ControlAccording to the Levels of Job Satisfaction of Employees, Master?s Thesis,Advisor: Prof. Ali Dönmez, 123 p.ABSTRACTIn this study, it is analyzed whether the level of depression, the level of self-esteem, and perception of locus of control changes according to levels of jobsatisfaction. A model for the estimation of job satisfaction is formed by using thelevel of depression, the level of self-esteem, and perception of locus of controlvariables; and whether job satisfaction differs according to variables like age, theduration spent in the current job, gender, marital status, education, the relevanceof the job with the education received, birth rank and total number of siblings isanalyzed.The sample is comprised of 870 people residing in Ankara and working indifferent jobs. In the analysis Job Satisfaction Scale developed by Kuzgun, Sevimand Hamamcı, Beck Depression Inventory, Rosenberg Self-Esteem Scale andRotter?s Internal-External Locus of Control Scale are used. In addition, thesample was handed out a form inquiring for personal information.In the analysis t-test, one way ANOVA, Tukey test, Pearson Correlationtechnique were applied and the ?Enter? method was used in multiple regressionanalysis.1A negative correlation between job satisfaction and level of depression, apositive correlation between job satisfaction and level of self-esteem, a negativecorrelation between job satisfaction and perception of locus of control were found.The regression analysis shows that 18.42% of job satisfaction was explained withvariables of level of depression, level of self-esteem and perception of locus ofcontrol.2