5. sınıf Türkçe ders kitaplarındaki etkinliklerin öğrenme ve öğretme kuramları açısından değerlendirilmesi
Evaluation of the activities in 5th grade school books in terms of learning and teaching theories
- Tez No: 191470
- Danışmanlar: DOÇ.DR. LEYLA UZUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dilbilim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Boy, Meltem, 5. Sınıf Türkçe Ders Kitaplarındaki etkinliklerin Öğrenme ve ÖğretmeKuramları Açısından Değerlendirilmesi, Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Doç. Dr.. LeylaUzun, 132 s.ÖZM.E.B. çağın niteliklerine uygun mezunlar vermek amacıyla yapılandırmacı yaklaşımıtemele alarak yeni bir eğitim programı yapılandırmayı hedeflemiştir. Programın amacı, çağıngereklerine uygun, öğrenmeyi öğrenen, etkili ve yaratıcı düşünebilen, problem çözen,araştırmacı mezunlar vermektir.Bu araştırmanın amacı, yapılandırmacı yaklaşım temel alınarak yazılan M.E.B. 5.Sınıf Türkçe ders kitabında ( 2005 ) yer alan ve öğrencinin yazma eylemi gerçekleştirmesinigerektiren etkinliklerin, geleneksel öğretim yöntemleri temel alınarak yazılan M.E.B. 5. SınıfTürkçe Ders Kitabındaki ( 2004 ) etkinliklerle karşılaştırılmasını sağlamaktır. Türkçe dersiiçin yapılandırmacı yaklaşımın olası etkilerini kestirmeye olanak verebilecek türden birtartışma ortamı yaratmak ve tarafsız bir araştırma ortaya koymak hedeflenmektedir.Çalışmanın giriş bölümünde araştırmanın konusu, amacı, önemi ve yöntemiaçıklanmıştır.Çalışmanın birinci bölümünde etkin öğrenme, etkin öğrenmenin kuramsal temelleri,yapılandırmacılık, çoklu zeka üzerinde durulmuştur.Çalışmanın ikinci bölümünde veri tabanı üzerinde çözümlemeler yapılmıştır. Buamaçla eski ve yeni programların karşılaştırılması yapılmış ve söz konusu kitaplarda yeralan, öğrencilerin yazılı olarak yanıtlama eylemi gerçekleştirmesini gerektiren etkinlikler hemöğrenme kuramı hem de metin dilbilim kuramına göre betimlenmiştir.Çalışmanın son bölümünde ise yapılan araştırmanın sonuçları yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Boy, Meltem, Evaluation of the Activities in 5th Grade School Books in Terms ofLeraning and Teaching Theory, Master?s Thesis, Advisor: Prof. Leyla Uzun, 132p.ABSTRACTIn order to yield qualified graduates MEB is set to build a new education programwhich is based on constructivism. In order to meet the needs of the era, this program aims toyield creative, researcher gradutes with problem solving ability.This research makes the comparison of the writing activities in 5th grade M.E.BTurkish Course Books that are based on traditional teaching techniques ( 2004 ) and basedon constructivist approach ( 2005 ). It is proposed to discuss the possible results of theconstructivist approach in an objective way.The scope, aim, importance and methodology of this research was explained inintroduction section.First part of the study covers the active learning, its theoretical basics, constructivismand multiple intelligence.At the second part of the study/report, analysis of the database was performed bycomparison of new and old programmes, and the writing exercises in the mentioned bookswere defined according to both learning theory and textlinguistics theory.In the last chapter of the study there are the results of the researces.