Koroner atheroskleroz hastalarında serum apolipoprotein A-I, apolipoprotein B ve lipid parametrelerinin değerlendirilmesi
- Tez No: 19148
- Danışmanlar: DOÇ.DR. BOLKAN ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
?76- VI. ÖZET Yaşları 31 ve 65 arasında olan ve gerek öykü gerek semptom ve gerekse EK6 delillerine dayanarak, atherosklerotik kalp hastalığı teşhisi konmuş 52 hastada total kolesterol, HDL kolesterol ve trigliserid tayinleri 43 hastada ise apolipoprotein A-l ve apolipoprotein B ölçümleri yapılmış, ldl ve VLDL kolesterol değerleri friedewald formülüne uygun olarak hesaplanmıştır. Bu hasta grubu, KKH hikayesi göstermeyen 27 sağlıklı kişiden oluşan kontrol grubuyla kıyaslanmıştır.
Özet (Çeviri)
?78- VII. SUMMARY Atherosclerotic heart disease is diagnosed on patients whose ages are between 31 and 65, depending on their symptoms and EGG evidence. Total cholesterol, HDL cholesterol and triglicerides on 52 patient were studied. Determination of apolipoprotein A-l and apolipoprotein B were studied on 43 patient. LDL and VLDL-cholesterol was calculated according to the Friedewald formula. These patient group was compared with the control group that consist of 27 healthy person who had no story of coronary heart disease. In statistical evaluation, total cholesterol (x= 233,2 mg/dl), LDL cholesterol (x= 156,9 mg/dl), Apolipoprotein £B Cx> 100,5 mg/dl), Total/HDL cholesterol (x = 6,4), LDL/HDL cholesterol (x = 4,2) value of atherosclerotic heart patient are significantly higher (P < 0,001) than control group (Total cholesterol (x) = 189, LDL cholesterol=H3,3, Apolipoprotein B= 83,8 mg/dl, Total/HDL cholesterol=3,7, ldl/hdl cholesterol=2,2), VLDL cholesterol (x= 37,5 mg/dl) and triglicerides (x = 186,6 mg/dl) value of patient group are significantly higher than control group (VLDL cholesterol (x) = 25,4, trigliserides = 127,2 mg/dl). The patient group had significantly lower HDL cholesterol (x = 38,1 mg/dl) Apo A-l (x = 107,1 mg/dl) and Apo A-l/Apo B (x = 1,07) value than control group (HDL cholesterol (x)= 50,8, Apo A-l = 132,9 mg/dl, Apo A-l/Apo B = 1,58).-79- The results were discussed in view of literatures knowledge especially in respect of apo A-l, Apo B and atherosclerosis relationship. ît was realized that apo A-l and Apo B is as good discriminator as total cholesterol, LDL and HDL cholesterol and Apo A-l /apo B ratio is a better discriminator than all serum lipids and lipoproteins for CHD.