İlköğretim öğrencilerinin matematik başarısını etkileyen faktörlerin öğrenciler ve öğretmenler açısından değerlendirilmesi(Eskişehir ili örneği)
Evaluation of factors effecting the mathematical success of primary school students by the viewpoint of students and teachers
- Tez No: 191481
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KÜRŞAT YENİLMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
ÖZETİLKÖĞRETİM OKULU ÖĞRENCİLERİNİNMATEMATİK BAŞARISINI ETKİLEYEN FAKTÖRLERİN ÖĞRENCİLER VEÖĞRETMENLER AÇISINDAN DEĞERLENDİRİLMESİ(Eskişehir İl Merkezi Eğitim Bölgeleri İlköğretim Okulları Örneği)DUMAN, AyşegülYüksek Lisans-2006İlköğretim Anabilim DalıSınıf Öğretmenliği Bilim DalıDanışman: Yard. Doç. Dr. Kürşat YenilmezBu çalışmanın amacı, Eskişehir il merkezindeki ilköğretim okullarında öğrenim görenöğrencilerin, matematik başarısını etkileyen faktörlerin, öğrencilerin ve öğretmenlerin kişiselözelliklerine göre farklılık gösterme düzeyini araştırmaktır. Öğrencilerin ve öğretmenlerinmatematik başarısını etkileyen faktörler; tutum, öğrenme- öğretme metodları, öğretmen, aileve öğrenme ortamları ile sınırlandırılmıştır.Araştırma, 2005-2006 öğretim yılında Eskişehir il merkezinde bulunan 9 ilköğretimokulu ile, bu okulların ilköğretim 5. sınıfında öğrenim gören 690 öğrenci ve bu okullardagörev yapan 50 öğretmen üzerinde gerçekleştirilmiştir.Matematikte öğrenci ve öğretmen başarısını etkileyen faktörleri belirleyebilmekamacıyla, araştırmacı tarafından geliştirilen bir anket uygulanmıştır.Verilerin istatistiksel analizleri ?SPSS 120? paket programı yardımıyla yapılmıştır.Veri analizi sırasında, bağımsız gruplar arası t testi ve tek yönlü varyans analiziuygulanmıştır. Varyans analizi sonucunun anlamlı bulunduğu durumlarda, Tukey-HSD testikullanılmıştır.Araştırmanın problem cümlesi, ?İlköğretimde matematik başarısını etkileyenfaktörler, 5. sınıf öğrencileri ve öğretmenlerin kişisel özelliklerine göre farklılık göstermektemidir?? şeklindedir. Bu problem doğrultusunda, 11 alt probleme yer verilmiştir. Bu altproblemlere dayanarak; öğrencilerin ve öğretmenlerin matematik başarılarını etkileyenfaktörlerin cinsiyete göre anlamlı bir farklılık içermediği görülmüştür. Bunun yanı sıra,öğrenciler açısından; ?genel başarı, matematik başarısı, anne-baba eğitim düzeyi, aylık gelirve öğretmen cinsiyeti? değişkenleri açısından anlamlı farklılıklar gösterdiği ortaya çıkmıştır.Öğretmenler açısından ise, matematik başarısını etkileyen faktörlerin ?cinsiyet, kıdem vemezun olunan okul? değişkenleri açısından anlamlı bir fark bulunamamıştır. Tez, uygulamacıve araştırmacılar için öneriler de içermektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTEVALUATION OF FACTORS EFFECTING THE MATHEMATICAL SUCCESS OFPRIMARY SCHOOL STUDENTS BY THE VIEWPOINT OF STUDENS ANDTEACHERS(Sample of Eskişehir?s Province Center?s Educational Regions? Primary Schools)DUMAN, AyşegülGraduate - 2006Department of Primary EducationProgram in Primary School EducationAdvisor: Assistant Professor Dr. Kürşat YENİLMEZThe purpose of this study is to research the level of changement of factors, effectingmathematical success of studendts, being educated in primary schools at Eskişehir?s provincecenter, according to students? and teachers? personal properties. Factors, effectingmathematical success of students and teachers have been limited with attitude, learning-teaching methods, teacher, family and learning environments.Study has been done in the 2005-2006 educational year, in 9 primary schools locatedat Eskişehir?s province center, on 690 students studying and 50 teachers employing in 5thclasses of these schools.A questonnaire, being developed by the researcher has been applied in order todetermine factors effecting students? and teachers? success in mathematics.Statistical analysis of datas has been done by means of ?SPSS 120? program. Duringdata analysis, independent samples t-test and one-way analysis of variance have been applied.In situations that analysis of variance was determined as the one meaningful, Tukey-HSD testhas been used.Researcher?s problem statement is: ?Do the factors effecting mathematical success inprimary education change according to personal properties of students and teachers in 5thclass??. In this problem, 11 subproblems have been stated. By basing on these subproblems, ithas been determined that the factors effecting mathematical success of students and teachersdo not include any meaningful difference according to their property of being males orfemales. In addition, it has been determined that for students, general and mathematicalsuccess change meaningfully according to the variables of educational level of parents,monthly income and teachers property of being male or female. And for teachers, nomeaningful difference between factors effecting mathematical success has been foundaccording to the variables of their property of being male or female, length of service anduniversities that they are graduated. This is also includes advices for researchers and onespracticing.