Science and technology policy in Turkey and in the world: Chech Republic, Hungary, Slovenia and Turkey's comparison and contrast
Dünyada ve Türkiye'deki bilim ve teknoloji politikaları: Çek Cumhuriyeti, Macaristan, Slovenya ve Türkiye karşılaştırması
  1. Tez No: 191483
  2. Yazar: EZGİ ÖZBAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NACİ BAYRAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
ÖZETDÜNYADA VE TÜRK YE'DEK B L M VE TEKNOLOJPOL T KALARI: ÇEK CUMHUR YET , MACAR STAN, SLOVENYA VETÜRK YE KARŞILAŞTIRMASIÖZBAŞ, EZGYüksek Lisans-2006Danışman: Yrd.Doç. Dr. H. Naci BAYRAÇBir ülkenin rekabet edebilme kapasitesi; sahip olduğu bilim, teknoloji veyenilik sistemlerine bağlıdır. Ülkelerin ekonomik açıdan refaha ulaşabilmeleri içinbilim ve teknolojiyi üretmeleri gerekir. Çünkü, bilimsel olarak gelişmiş olanülkelerin ekonomik büyüme ve kalkınmaları da o derece yüksek olmaktadır.Bu çalışmada; bilim, teknoloji ve yenilik politikalarının kavramsal olarakincelemesi yapılarak, bu politikalar aracılığı ile rekabet üstünlüğü sağlayan ülkelerinsahip olduğu avantajların neler olduğu ortaya konmuştur.AB'nin beşinci genişleme sürecinde, Avrupa Birliğine giren ÇekCumhuriyeti, Macaristan, Slovenya ülkeleri ile Türkiye'nin ulusal yenilik sistemleriincelenmiş ve European Commission tarafından yapılan SWOT analizi sonuçlarıkarşılaştırılmıştır.Yapılan SWOT analizi değerlendirmesinde, incelenen ülkelerin ulusal yeniliksistemlerindeki güçlü ve zayıf yönlerinin yanında, yakalamış olduğu fırsatlar veyakında doğabilecek tehditler ele alınmıştır. Böylece ülkelerin ulusal yeniliksistemlerindeki artılar ve eksiler ortaya konulmuş ve ülkelerin izlemesi gereken yolçizilmiştir.Türkiye ile bu üç ülkenin karşılaştırılmasındaki amaç, AB'ye henüz girmişolan bu ülkelere AB'ye aday ülke olan Türkiye'nin, bilim ve teknoloji yönünden nekadar yakın olduğunun araştırılmasıdır.Ülkelerin teknolojik bakımdan sınıflaması yapılırken teknolojik yenilik yaratmakapasiteleri göz önünde bulundurulmaktadır. Yeni ekonomilerde işgücü, doğalkaynaklar gibi faktörler hâlâ önemini korusa da, birincil derecede öneme sahipdeğildir. Birincil derecede önem kazanan faktörler, bilgi ve yenilik gibi faktörlerdir.Bu faktörlerin artan öneminden dolayı, ülkelerin sahip olduğu GSMH içinde Ar-Ge'ye ayrılan pay, ülkelerin Avrupa Patent Ofisine yapmış oldukları başvurular,toplam Ar-Ge harcamalarının miktarı, toplam Ar-Ge personeli ve araştırmacı sayısı,toplam Ar-Ge harcamalarının özel sektör ve devlet sektörü tarafından karşılamaoranlarının karşılaştırması, toplam ihracat içinde yüksek teknolojili olan ürünlerinihracat payı gibi göstergelerin karşılaştırılması yapılmıştır.Sonuç bölümünde ise, Çek Cumhuriyeti, Macaristan, Slovenya veTürkiye'nin teknolojik yenilik göstergeleri karşılaştırılmıştır. Yapılan SWOT analizideğerlendirmelerine göre ulusal yenilik sisteminde uygulanması gereken politikalarve alınması gereken önlemler ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTSCIENCE AND TECHNOLOGY POLICY IN TURKEY AND IN THEWORLD: CHECH REPUBLIC, HUNGARY, SLOVENIA AND TURKEY?SCOMPARISON AND CONTRASTÖZBAŞ, EZGMaster Thesis - 2006Advisor: H. Naci BAYRAÇ, Assistant ProfessorA country?s competition capability, depends on its science, technology andinnovation systems. Since science and technology have immense effects overcountries welfare and economic development, governments should promote scienceand technology in order to achieve these objectives.The study, first, focuses on the important concepts in science, technology andinnovation politics. The second objective is to outline the way in which thosecountries may become superior in terms of global competition by using sciencetechnology and innovative politics.By using SWOT analyses, the study compares and contrasts the nationalinnovative systems between Turkey and those countries i.e. Chech Republic,Hungary, Slovenia newly admitted European Union through European Union?s FifthExtension Process.The SWOT analyse will assist in outlining the strong and weak points as wellthe opportunities and threats of national innovation systems for these countries.Therefore, the study will guide constructing a better policies in developing nationalinnovation systems.The main objective in comparing Turkey and these three countries is to showthe closeness/divergence between these three countries.During making a classification of countries technological developments,technological innovations capability shuld be though. New economics productivepower and natural resources have still importance but they aren?t the first factorsabout it. The most significant factors are knowledge and innovation. Because of,these important factors, there are comparisons countries R&D expenditure as apercentage of GDP, total patent applications, total R&D expenditure, total R&Dpersonel and researchers, share of private sector and government sector R&Dexpenditures, high tech exports as a percentage of total exports.In the conclusion part, the study compare technological innovation indicatorsof for these countries. By using the result of SWOT analyse, the study makes somepolicy recommendations regarding national innovation system.