Spor tesislerinde kuyruk modelinin benzetim yöntemiyle çözümü
Solving queueing modelwith simulation method in the fitness centers
  1. Tez No: 191484
  2. Yazar: BETÜL ŞAHİN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ. NURAY GİRGİNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, İstatistik, İşletme, Sports, Statistics, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
iv(imza)Prof. Dr. F. Münevver YILANCIEnstitü MüdürüÖZETSPOR TES SLER NDE KUYRUK MODEL N N BENZET M YÖNTEM YLEÇÖZÜMÜŞAH N, BETÜLYüksek Lisans-2007Spor Tesisleri, Kuyruk, BenzetimDanışman: Yard. Doç. Dr. Nuray GirginerÇalışmanın amacı, spor tesisi işletmelerinde, spor aletleri kullanımı sırasındaoluşan kuyruk problemini benzetim yöntemiyle araştırmaktır. Çalışmada, sportesislerindeki sistem simüle edilerek kapasite sorununa etki eden faktörlerbelirlenmeye çalışılmıştır.Çalışmanın verileri, özel bir spor tesisinden 45 gün süre ile toplanmıştır.Kuyruk modelinin çözümü için benzetim yöntemi kullanılmıştır. Benzetim ArenaPaket Programı ile gerçekleştirilmiştir.Spor tesislerinde kapasite planlamasında kullanılmak üzere geliştirilenbenzetim modelinden; spor tesislerinin spor aleti sayısının yeterli olup olmadığıhesaplanabilecektir. Spor tesislerinin spor aleti sayısını değiştirmeden bazı pazarlamastratejileriyle, oluşacak kuyruğu engelleyebilecekleri sonucuna ulaşılmıştır. Tez, tesissahipleri ve araştırmacılar için öneriler içermektedir.
Özet (Çeviri)
vABSTRACTSOLVING QUEUEING MODELWITH SIMULATION METHOD IN THEFITNESS CENTERSŞAH N, BETÜLMaster Thesis-2007Fitness Centers, Queue, SimulationAdvisor: Nuray Girginer, Assistant ProfessorThe purpose of the study is researching the queue issues which occur in thefitness center during usage of sporting equipment with simulation method. It wastried to detect the factors that influence the capacity problems using simulating thesystem which exists in fitness center.The data set of this study was collected from a private fitness center during 45days. The simulation method was used to resolve queue model. The simulation hasbeen performed with Arena software.With the improved simulation method that is used for capacity planning in fitnesscenters, the quantity of sporting equipment in fitness centers can be calculated ifenough or not. It has been determined that, with some marketing strategies, fitnesscenters can prevent the queue issues that should occur without changing the quantityof this sporting equipments.The thesis includes suggestions for fitness center ownersand researchers.