Teknolojik gelişme modelleri ve Türk imalat sanayiine uygulanması
- Tez No: 36082
- Danışmanlar: PROF. DR. YALÇIN EROL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
II TEKNOLOJİK GELİŞME MODELLERİ VE TURK İMALAT SANAYİİNE UYGULANMASI (Doktora Tezi) Mehmet KÜÇÜKÇİRKİN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Mayıs 1995 OZ Bu çalışmada; kullanılan teknolojik gelişme modelleri ele alınmakta ve Türk İmalat Sanayiine uygulanmaktadır. Bölüm 1 de, bilim ve teknoloji kavramları ve aradaki fark açıklanmaktadır. Bölüm 2 de; teknoloji politakalarının ekonomik analizleri yapılmaktadır. Teknolojik gelişmenin temel ekonomik modelleri, patentler ve AR-GE harcamaları, teknolojik değişimin toplum ve ekonomik performans üzerindeki etkileri incelenmektedir. Bölüm 3 de; teknolojik yayılma modelleri arz açısından, arz ve talep açısından açıklanmaktadır. Ayrıca, AR-GE'nin teknolojik yayılmadaki önemi vurgulanmaktadır. Bölüm 4 de ise hükümetlerin teknolojik gelişmeye müdahale biçimleri anlatılmaktadır. Bölüm 5 de, AB'nin dünyadaki teknolojik gelişmeler karşısında durumu ve uyguladığı politikalar incelenmektedir. Bölüm 6 da, bazı gelişmiş ülkelerin (İngiltere, Almanya ve Japonya gibi) teknolojik gelişme politikaları ele alınmış ve ülkemizin bu konuda izlediği politikalar ortaya konmuştur. Bölüm 7 de, teknolojik gelişme için bir matematiksel model önerilmekte ve Türk İmalat Sanayiisine uygulanmaktadır. Son bölüm olan Bölüm 8 de ise bir önceki bölümde uygulaması verilen Cobb-Douglas ve CES üretim fonksiyonlarının karşılaştırılması ve yorumları yapılmaktadır. Ayrıca, teknolojik gelişmenin üretimdeki etkisinin işçi sayısı ve sermaye yoğunluğundan daha fazla olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Ill TECHNOLOGIC DEVELOPMENT MODELS AND APPLICATION TO TURKISH MANUFACTURING INDUSTRY (Ph.D. Thesis) Mehmet KÜÇÜKÇİRKİN GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY May 1995 ABSTRACT In this study technological development models employed are considered and applied to Turkish manufacturing industry. In chapter 1, science and technology concepts and difference between them are explained. In chapter 2, economic analysis of technology policy is studied. Basic economic models of technological development, patents and R&D expenditures, effects of technological changes on society and economic performance are investigated. In chapter 3, technological expansion models are considered in view of supply and supply and demand. Furthermore, importance of AR-GE in technological expansion is emphasized. In chapter 4, forms of governmental intervention in technological development are explaned. In chapter 5, the position and policies of the European Union due to technological developments in the world are studied. In chapter 6, technological development policies of some developed countries (such as United Kingdom, Germany and Japan are considered and relevant policies followed by Turkey are determined. In chapter 7, a mathematical model for technological development is proposed and applied to Turkish manufacturing industry. In chapter 8 which is the last chapter, comparison and interpretation of Cobb-Dougles and CES production functions applications given in the preceding chapter are made. Furthermore, it is determined that technological development is more effective in production than the number of workers and capital intensity.