Türk bankacılık sisteminde operasyonel risk yönetimi üzerine bir araştırma
A study on operational risk management in the Turkish banking system
  1. Tez No: 191489
  2. Yazar: KEMAL AKGÜN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NURULLAH UÇKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Uygun olmayan yada işlemeyen iç süreçler, insanlar, yada sistemlernedeniyle ortaya çıkabilecek zarara uğrama riski olarak tanımlanan operasyonel risk,bankaların son yıllarda karşılaştıkları önemli problemlerden biri haline gelmiştir. Burisk türünü ölçmeye yada bu risk için yapılan çalışmaların mevcut durumunu ortayakoymaya yönelik çeşitli araştırmalar yapılmıştır.Bu araştırma ile Türkiye'de faaliyet gösteren bankaların operasyonel riskyönetimi konusunda yaptığı çalışmaların düzeyinin belirlenmesi amaçlanmıştır.Çalışma bu şekliyle, keşfedici bir çalışma niteliğindedir. Bu çalışma kapsamında,Türkiye'de faaliyet gösteren kamu ve özel nitelikli bütün bankalarla, operasyonelrisk konusunda veri toplanılması amacıyla, anket yapılmıştır. Ankette bankayöneticilerine on sekiz farklı çoktan seçmeli soru sorulmuştur.Bu anket sonucunda elde edilen verilerin değerlendirilmesiyle, genelde,bankaların operasyonel risk konusunda yaptıkları çalışmaların yeterli olmadıklarıanlaşılmıştır. Bu yetersizliğin başlıca nedeninin, operasyonel risk ile ilgilidüzenlemelerin yeni olması gösterilmektedir.Tezin teorik kısmında, risk yönetimi ve operasyonel risk ile ilgili genelbilgiler verildikten sonra, uygulama kısmında anket sonuçları değerlendirilerek riskinazaltılması konusunda önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Operational risk which is defined as the risk of losses that may result frominadequate or failed internal processes, people and systems or from the externalevents has become one of the major problems that banks face in the recent years.Such studies have been made which are directed to measure this kind of a risk or toidentify the current position of the studies made for this risk.The purpose of this study was to examine the grade of the operational riskmanagement studies and the present situation of the banks in Turkey. The content ofthis study, it has been made a survey in order to collect datas about operational riskmanagement in all of the active public and private banks in Turkey. 18 differentquestions have been asked in this survey.From this survey it has been understood that, the banks are not efficientenough to meet operational risk. The most significant reason of this, is the deficiencyof the regulations about operational risk.In the theoretical part of this thesis, the general information about riskmanagement and operational risk has been determined and then in the partapplication the result of the survey has been evaluated.