Türk Medeni Kanunu'nda yasal önalım hakkı (MK. md. 732,733,734)
Legal preemption right in Turkish Civil Code
- Tez No: 191490
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ÇİĞDEM KIRCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Medeni Hukuk) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Erkan, Vehbi Umut, Türk Medeni Kanunu'nda Yasal Önalım Hakkı, YüksekLisans Tezi, Danışman: Doç. Dr. Çiğdem Kırca.ÖZETTezimizin konusu ?Türk Medeni Kanununda Yasal Önalım Hakkı?dır.Çalışmamız, giriş, üç bölüm ve sonuç kısmından oluşmaktadır.Giriş kısmında, ?önalım hakkı? kavramı, önalım hakkının tanımı ve önalımhakkının ekonomik ve hukuki işlevi açıklanmaktadır. Ayrıca bu kısımda önalımhakkının karşılaştırmalı hukuktaki yeri ve kısaca önalım hakkının türleriincelenmektedir.Birinci bölümde, ?yasal önalım hakkı?nın tanımı, kaynağı ve hukukiniteliği ele alınmaktadır.kinci bölümde, paylı mülkiyette yasal önalım hakkının doğumu, önalımolayı, yasal önalım hakkında özellik taşıyan bazı önalım olayları ve önalım olayıolması tartışmalı tasarruflar açıklanmaktadır.Son bölüm olan üçüncü bölümde ise, yasal önalım hakkının kullanılmasıiçin varlığı gerekli olan koşulları ve yasal önalım hakkının kullanılmasınındoğurduğu sonuçlar incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
Erkan, Vehbi Umut, Legal Preemption Right in Turkish Civil Code, Master?sThesis, Advisor: Assoc. Prof. Çiğdem Kırca, 141p.SUMMARYThis study is related to the analysis of the ?legal preemption right? in theTurkish Civil Code System. The study consists of an introduction part, followed bythree separate body parts and a conclusion.Within the scope of the introduction part, the term of ?preemption right?,together with the definition and the economic and legal functions of the term isexplained. Besides, the types of the preemption right and the relevant legislationsof several countries are also examined from a comparative perspective.In the first part, the definition of the ?legal preemption right?; the legalbackground of the said right and legal characteristics of the term are studied.In the second part, the arising of the preemption right; the prerequisites ofthe right in question and several events showing peculiarities as the examples ofthe said right; and some transactions that are disputable whether they form?preemption events? are discussed.Lastly in the third part, the conditions required for the exercise of the legalpreemption right and the consequences of such an action are studied broadly. Inconclusion, taking into consideration the results of all abovementioned analysis; itwas pointed out the noteworthy qualifications of the legal preemption right in theTurkish Legal System.