R-20 numaralı Rusçuk Kadı sicili transkripsiyon ve tahlili (H.1244-1247/M.1828-1831)
Transcription and analysis of Rusçuk Judge judical record no: R-20 (Muslim calendar 1244-1247/ Gregorian caledar 1828-1831)
  1. Tez No: 191488
  2. Yazar: ESER ERDEM ÖZKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET TOPAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 401
Özet
ÖZETR-20 NUMARALI RUSÇUK KADI SİCİLİ TRANSKRİPSİYON ve TAHLİLİ(H.1244-1247 / M. 1828-1831)ERDEM ÖZKAN, EserYüksek Lisans-2006Yakınçağ Tarihi Bilim DalıDanışman: Yard. Doç. Dr. Mehmet TOPALBu çalışma, Osmanlı Devleti'nin mahkeme kayıtlarını kapsayan şer`iyesicillerinden Rusçuk'a ait R-20 numaralı defterin transkribe edilmesi vedeğerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır. Bu sayede çok değerli bir materyal istifadeyesunulmuş olacaktır.R-20 numaralı Rusçuk Şer`iye Sicili, Bulgaristan'ın Milli Kütüphanesi olanve Sofya'da bulunan Cyril ve Methodius Kütüphanesi Şark Koleksiyonu'nda mevcutolup mikrofilmleri Tarih Bölümü öğretim üyelerince üniversitemize kazandırılmıştır.Defterin bugünkü alfabe ile yazımı sırasında basit transkripsiyon kurallarıuygulanmıştır. Transkripsiyonu yapılan metindeki hükümler, tarihsel bakış açısı iledeğerlendirilmiştir. Konuyu tamamlamak bakımından Osmanlı hukuk sistemi ileilgili birtakım kavramlar tanıtılmış ve Rusçuk Kazası'nın tarihi hakkında kısaca bilgiverilmiştir.Çeşitli konularda 246 adet hükmün yer aldığı defter, dönemin siyasi, sosyo-ekonomik, askeri ve kültürel yönleri hakkında fikir vermektedir. Bu bilgiler ışığındaOsmanlı Devleti'nin merkez dışındaki uygulamaları ve Tuna kıyısındaki şehrinOsmanlı tarihindeki önemi de ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTTRANSCRIPTION AND ANALYSIS OF RUSÇUK JUDGE JUDICALRECORD NO: R-20(Muslim Calendar 1244-1247 / Gregorian Calendar 1828-1831)ERDEM ÖZKAN, EserMaster-2006Contemporary HistoryTutor: Assistant Professor Mehmet TOPALThis study aims to transcribe and evaluate the notebook no R-20 whichcontains sheriah judical records of Rusçuk City of Ottoman Empire. Transcriptionand evaluation of this material may presen a valuable source for further resarches.No R-20 Rusçuk Sheriah Court Record is available at Oriental Collection ofSofia Cyril and Methodist Library in Bulgaria. Microfilms of the material wasbrought in by the members of History Department to our university. Simpletranscription rules were used during the rewriting of the material with currentTurkish alphabeth. Verdicts in the text were evaluated by a historical view point.Some concepts considering Otoman Legal System were explained and a short historyof Rusçuk City was included to make the subject more clear.The notebook which contains 246 verdicts gives some idea about politics,sosyo-economics, military and cultural aspects of the era. Through theseinformation, social implementations of The Ottoman Empire, apart from the centermay be comprehended better and the importance of the city located by river Danubecan be seen.