İngiliz müsteşrik Edward Sell'in siyere bakışı ve Hz. Muhammed algısı
British orientalist Edward Sell's view of siyer and the perception of the Prophet Muhammad
- Tez No: 919499
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BAHAÜDDİN VAROL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 406
Özet
Tarihi süreç içinde oryantalistler, farklı perspektif ve metodolojiler kullanarak Hz. Peygamber hakkında birçok eser kaleme almış ve günümüze kadar zengin bir literatür oluşturmuşlardır. Şarkiyatçılar bu çalışmalarını, İslam'ın ilk yıllarından günümüze kadar bir miras olarak sonraki nesillere aktarmışlardır. Tarihi ve teolojik olarak Batı ve Müslümanlar arasında önemli bir konuma sahip olan bu eserler hem araştırmacıların hem de onları takip eden insanların ilgisini çekmiştir.“İngiliz Müsteşrik Edward Sell'in Siyere Bakışı ve Hz. Muhammed Algısı”başlıklı bu çalışmada Edward Sell'in eserlerinde Hz. Peygamber'e dair verdiği bilgiler çerçevesinde Hz. Peygamber'e bakışı ortaya koymaya çalışılmıştır. Bu amacı gerçekleştirirken Sell'in verdiği bilgiler temel siyer ve İslam tarihi kaynaklarında yer alan rivayetlerle detaylı bir şekilde karşılaştırılmıştır. Bir taraftan rivayet farklılıkları analiz edilerek benzerlikleri ve farklılıkları ortaya konmaya çalışılırken, diğer taraftan Sell ile birlikte hem kendi döneminde yaşayan oryantalistlerin hem de halefi olan oryantalistlerin görüşlerine de yer verilmeye gayret edilmiştir. Bu araştırmada oryantalizm düşüncesinin Hz. Peygamber algısına makro bir bakış içerisinde mikro bir alan olarak belirlediğimiz Edward Sell'in Hz. Muhammed algısı derinlemesine bir çalışma yaparak ortaya konulmaya çalışılmıştır. Araştırma giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde oryantalizm, oksidentalizm, Edward Sell'in hayatı ve eserleri hakkında bilgi verilmiştir. Birinci bölümde kronolojik sıralamayla, Hz. Muhammed'in hayatının Mekke dönemi, vahiy öncesi ve sonrası olmak üzere iki ana başlık altında ele alınmıştır. İkinci bölümde ise Hz. Muhammed'in Medine hayatı incelenmiştir. Araştırmada şarkiyatçı ve aynı zamanda bir misyoner olan Edward Sell'in Hz. Peygamber için çizdiği portre tespit edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Throughout history, Orientalists have written numerous works about the Prophet Muhammad using different perspectives and methodologies, creating a rich body of literature that continues to this day. Orientalists have been passed down their studies as a legacy to subsequent generations from the early years of Islam to the present day. These works, which hold an important position historically and theologically among both Western and Muslim scholars, have attracted the interest of both researchers and those who follow them. In the study titled“British Orientalist Edward Sell's View of Siyer and the Perception of the Prophet Muhammad”we have aimed to reveal Edward Sell's perspective on the Prophet Muhammad, based on the information he provided in his works. For this purpose, we have conducted a detailed comparison of the information provided by Sell with the narratives found in primary sources of Siyer and Islamic history. On one hand, we have aimed to highlight similarities and differences by analyzing narrative discrepancies, while on the other hand, we have tried to include the views of both the Orientalists who lived during Sell's time and those who have followed in his footsteps. In this research, we have attempted to present Edward Sell's perception of Prophet Muhammad as a micro area within a macro perspective of Orientalist thought regarding the perception of the Prophet. Through an in-depth study, we have sought to uncover his views on the Prophet Muhammad. The research consists of an introduction and two sections. The introduction provides information about Orientalism, Occidentalism, and the life and works of Edward Sell. In the first section, we have examined the life of Prophet Muhammad during the Meccan period, categorized into two main headings: before and after the revelation, in chronological order. The second section focuses on the life of Prophet Muhammad in Medina. The study aims to identify the portrayal of Prophet Muhammad by Edward Sell, who was both an Orientalist and a missionary.