Hatay ilinde Türk mimarisi
Turkish architect in Hatay
- Tez No: 191517
- Danışmanlar: DOÇ.DR. NUSRET ÇAM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk İslam Sanatları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 757
Özet
ŞANCI, Fuat, Hatay İli'nde Türk Mimarisi, Doktora Tezi, Danışman:Prof. Dr. Nusret ÇAM, 757 s.ÖZETHatay İlinde Türk Mimarisi başlıklı tezimizde Hatay vilayetinin merkez ilçesi ilediğer ilçe ve köylerinde bulunan Türk eserleri incelenmiştir.Giriş bölümünde çalışma konumuzun önemi, sınırları, kaynakları ile tezimizinmetot ve düzeniyle Hatay bölgesinin coğrafi konumu ve tarihçesi kısaca verilmiştir.Tarihçe kısmı İslam öncesi ve İslam sonrası başlıkları altında ele alınmıştır.Çalışmamızın ana bölümünü oluşturan Hatay İli'ndeki Türk Devri Eserlerininkatalogu, üç başlık altında toplanmıştır.Günümüze kısmen veya onarımlar sayesinde ulaşan eserlerin incelendiği ikibaşlık altında, 14 külliye ve manzume, 44 cami ve mescit, 15 külliyeler içerisinde veyamescitlerin avlusunda bulunan medrese ve mektep, 6 bağımsız türbe, 8 bedesten ve han,25 çeşme,10 hamam, 3 köprü olmak üzere toplam 125 eser incelenmiştir. Külliyeleriçerisinde incelediğimiz bedesten çeşme köprü, hanikâh, türbe hamamlar bu sayınındışında tutulmuş medrese ve mektep sayısı bağımsız medrese örneği bulunmadığındanayrıca verilmiştir.Bunlardan sonuncu başlık, adı yalnız kaynaklarda geçen eserler olup bubölümde, 10 cami ve mescit, 5 eğitim yapısı, 2 tekke, 1 kümbet,13 han ,2 hamam, 2 susebili olmak üzere toplam 35 eserin ismi bulunmaktadır.Tezimizin son bölümünü oluşturan karşılaştırma ve değerlendirme bölümündeeserler; plan tipleri, mimari elemanları, malzeme ve teknik ve süsleme özellikleri esasalınarak değerlendirilmiştir.Araştırmalarımız neticesinde Hatay'da; genelde Türk sanatı içerisinde bulunanözelliklerin, mahalli ihtiyaçlar, imkanlar ve zevkler doğrultusunda ele alınıp içe dönükbir sanat üslubunun oluşturulduğu ve bu üslubun 20. yüzyılın ilk yarısına kadarsürdürüldüğü tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ŞANCI, Fuat, Turkish architect in Hatay, Doctor Thesis, Advisor: Prof.Dr. Nusret ÇAM, 757 p.ABSTRACTIn our thesis titled as Turkish architect in Hatay, Turkish Works found in Hatayand other vilages of Hatay has been studied.In introduction part, the importance, limits, resources of our study and themethod and order of our thesis and the geographical situation and history of Hatayregion are explained briefly. The history part has been categorized under the title of preIslam and past Islam. The catalogua of the Works of Turkish period in Hatay whichmakes up the main part of our study is collected under three titles.Under two titles which the works remaining partially or thanks to repairmentstoday being studied including 14 külliye and manzume, 44 mosques and mescits, 15medreses and mektep found in külliyes or in yards of külliyes, 6 independent türbes(mouseloums), 8 bedestens and hans, 25 fountains, 10 hamams (Turkish bath), 3bridges; totally 125 works are studied. Bedestens, fountains, bridges, türbes, hamams,We studied in külliyes are hold exclusive of this numbers of medreses and mekteps aregiven as well becouse example of independent medrese isn?n found in collocate andevaluation section constituing. The thirth of them are the Works the names of which canonly be seen in the resources. In this part the names of 35 work which include 10mosques and small mosques (mescids), 5 education buildings, 2 tekkes, 1 türbe, 13 hans,2 hamams, 2 çeşme are found out.The last section of our thesis works are evaluated as plan types, architecturalworkeres, materials, technics and emblazonry features regarding base.As consequence of our research in Hatay, generally it is found out that featuresfound in Turkish art being make up an internal art style by taking up according to localneeds, posibilities and pleasures and this style being kept on till the first half of the 20thcentury.1