5.Uluslararası Boğaziçi judo turnuvasına katılan erkek ve bayan judocuların vücut yağ yüzdelerinin sporcuların başarıları üzerindeki etkileri
  1. Tez No: 19153
  2. Yazar: EMİN KURU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ORHAN ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZET 5. Uluslararası Boğaziçi Judo Turnuvasına katılan toplam 10 ülkenin toplam 60 erkek, 76 bayan sporcunun vücut yağ yüzdeleri ve vücut ağırlık merkezleri ölçüldü. Ayrıca vücut ağırlık merkezi ve vücut yağ yüzdesinin sporcuların başarılarına etkisi cinsiyet, siklet ve milliyet bakımından farklılıkları araştırıldı. Araştırmada sporcuların vücut yağ yüzdeleri Body Circumference Metoduyla, vücut ağırlık merkezi ile ölçüm tahtası kullanarak yapılmıştır. istatistiksel işlemler varyans analiz (ANOVA) ile yapılmıştır. Sonuç olarak, vücut yağ yüzdesi ve vücut ağırlık merkezinin başarıya etkisi olmadığı (P > 0.05), milliyetlere göre farklılık göstermediği (P > 0.05) bulunmasına rağmen cinsiyet ve sıkletler bakımından anlamlı farklılıklar bulunmuştur (P < 0.01). 39
Özet (Çeviri)
SUMMARY Percent body fat and Gravity Center of 65 male and 76 female judo players from 10 different countries who participatedto V. International Boğaziçi Judo Tournament were assessed. In addition, effects of gravity center and percent body fat on success of judo players as sex, categorie and nationality were assessed. In this study the method of body circumferencewas used to measure percent body fat, and measurement table was used to measure the gravity center of judo players. Statistical analysis were done by using Anova. As a result of this study, It was found that percent body fat and gravity center have no effect on success of judo players (P > 0.05). Although there were no differences among nationalities, significant differences were found among categories and between sexes (P > 0.01). 40