Japonca ve Türkçe'deki eylemlerin üye yapısı,dil öğretimi amaçlı bir karşılaştırma
Argument structure of verbs in Japanese and Turkish, a comparative study on language teaching
- Tez No: 191520
- Danışmanlar: PROF. DR. NADİR ENGİN UZUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 353
Özet
Akbay, Okan Haluk, Japonca ve Türkçedeki Eylemlerin Üye Yapısı-Dil Öğretimi AmaçlıBir Karşılaştırma -, Doktora Tezi, Danışman : Prof.Dr.Nadir Engin Uzun, 342 s.Üye Yapısı kuramı, günümüz dilbiliminde, tümcenin sözdizimsel ve anlambilimselyapılarını birbirine bağlayan ve bunlara çeşitli açıklamalar getiren bir kuram olarak elealınmaktadır. Bu kuramda özellikle üç kavramın önemli bir rol oynadığı söylenebilir. Bukavramlar, üye yapısı, ROL yapısı ve Durum Belirleyici kavramlarıdır.Tezimizde Japonca ve Türkçedeki temel eylemlerin, bu üç kavram açısından bir karşıtsalanalizi yapılmış, analiz sonucunda elde edilen veriler ışığında Türkçe konuşanlar içinJaponca öğretimine yeni bir bakış açısı getirilmeye çalışılmıştır. Tezimizin ülkemizde henüzyeni alanlar olarak kabul edebileceğimiz Japonca öğretimi ve Türkçe-Japonca karşıtsaldilbilim çalışmalarına katkıda bulunması amaçlanmaktadır.Anahtar Sözcükler : Üye Yapısı, ROL yapısı, Durum Belirleyici
Özet (Çeviri)
Akbay, Okan Haluk, Argument Structure of Verbs in Japanese and Turkish-AComparative Study On Language Teaching -, Ph.D Thesis, Advisor : Prof.Dr.Nadir EnginUzun, 342 p.In modern linguistics, argument structure is considered as a theory which connects thesyntactic and semantic structures of the sentence and gives various explanations to thisrelationship. In this theory, it can be said that especially three elements play an importantrole. These elements are argument structure, theta grid and case-marker.In this dissertation, basic verbs in Japanese and Turkish are compared in view of thesethree elements, and by the results of the analysis, a new Japanese teaching method hasbeen developed for Turkish learners of Japanese. The main aim of this dissertation is tomake a contribution to Japanese language teaching in Turkey and to comparativelinguistic studies between Turkish and Japanese languages.Key Words : argument structure, theta grid, case-marker