Ana haber bültenlerinde şarkiyatçı söylem
Orientalist discourse in main news bulletins
  1. Tez No: 191521
  2. Yazar: ALİ ANIL ARAL
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. BEYBİN KEJANLIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
ÖZETŞarkiyatçılık, Garp ve Şark olmak üzere iki ayrı bölgenin olduğunu ve bubölgelerin ontolojik ve epistemolojik açıdan birbirlerinden farklı olduklarınıvarsaymaktadır. Garplılaşma olarak tanımlanan modernite projesinin uygulamayakonduğu ülkelerde, Şarkiyatçı söylemin yarattığı ontolojik ve epistemolojik ayrımınkabul edilmesi, Garplılaşan toplumun bu ayrım gözetilerek bir tür şiddete maruzbırakılmasını gerektirmektedir. Bu nedenle Garplılaşarak modernleşmeyi tercih edenve bu isteği için Avrupa Birliği'ni nihai hedef olarak gören Türkiye'de, Şarkiyatçısöylemin yarattığı epistemolojik ve ontolojik ayrımın kabullenilişine ve bu ayrımınaçığa çıkardığı şiddetin uygulanabilmesi için kullanılan Şarkiyatçı söylemin ürettiğibir kelime ve imgelem dağarcığının izlerine rastlamak mümkündür.Şarkiyatçı söylemin izlerine rastlayabilmek için, Türkiye'nin AvrupaBirliği'yle müzakerelere başlayacağı 3 Ekim tarihi eksene alınarak 1 ilâ 5 Ekimarasında, Türkiye'de ulusal olarak yayın yapan ve yayın politikaları birilerindenfarklı olan NTV, Kanal 7, Samanyolu, TGRT Haber ve ATV'nin ana haber bültenlerisöylem analizine tâbi tutulmuştur. Yapılan analiz sonucu, bu televizyon kanallarınınana haber bültenlerinde, Şarkiyatçı söylemin yarattığı ontolojik ve epistemolojikayrımın kabullenilişi açığa çıkarılmış ve Garplılaşmak için bu ayrımın açığaçıkardığı şiddetin Şarkiyatçı söylem tarafından üretilen bir kelime ve imgelemdağarcığının kullanılmasıyla uygulandığı belirlenmiştir.138
Özet (Çeviri)
ABSTRACTOrientalism supposes that there are two distinct regions as Occident andOrient and these regions are separate both ontologically and epistemologically.Acceptance of this ontological and epistemological distinction in those countrieswhere modernity project defined as westernization is in application brings a kind ofviolence to the westernized country according to this distinction. Hence, in Turkey,which prefers modernization through westernization and sees the European Union asthe ultimate goal in this project, it is possible to run into acceptance of theepistemological and ontological distinction created by Orientalist discourse andtraces of a vocabulary of words and imagination produced by Orientalist discourseused to apply the violence this distinction brings along.In order to follow the traces Orientalist discourse, discourse analysis has beenapplied to the main news bulletins of these TV channels-NTV, Kanal 7,Samanyolu, TGRT Haber and ATV-which broadcast on national scale and whosebroadcasting policies are different from each other with a time frame of 1st ofOctober to 5th of October-3rd of October, the date when Turkey starts thenegotiations with EU taken as the axis. As the result of discourse analysis, it isrevealed that the ontological and epistemological distinction created by Orientalistdiscourse is accepted and the violence this distinction brings along to Occidentalizeis facilitated by usage of a vocabulary of words and imagination produced byOrientalist discourse in main news bulletins of these television channels.139