On suffixhood and verbalness: A Mirror Theoretic approach
(Öbeksel olmayan) soneklere ve eylem benzeri yapılara Ayna Kuramına dayanan bir yaklaşım
- Tez No: 332721
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MELTEM KELEPİR WOOD, YRD. DOÇ. DR. MARKUS POCHTRAGER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu tezde, dilbilgisel bir nesnenin ?(öbeksel olmayan) sonek? ve ?eylem ve eylem-benzeri? olma durumunun, bu nesnenin Ayna Teorisi'nin öngördüğü bir sözdizim yapısındaki konumuna bakılarak tahmin edilebileceğini iddia ediyorum.İlk olarak, Türkçe'de, eylem ve eylem-benzeri bir öğenin sözdizimsel olarak hemen üzerindeki bir biçimbirim öğesinin, bu eylem ve eylem-benzeri öğeyi (öbeksel olmayan) bir sonek olarak takip etmesini zorunlu kılan bir kısıtlamanın var olduğunu gösteriyorum ve buna E-X adını veriyorum. Daha sonra Aşamalı X Kuramı'nın bu gözlemi sözdizimin doğrudan bir sonucu olarak açıklayabilmek için uygun olmadığını öne sürüyorum. Sözlükçe'deki biçimbirimsel bilgilere dayanmayan bir uyarlamada, Brody'nin Ayna Kuramı'nın (Brody, 2003), E-X'i, son tahlilde eylem ve eylem-benzeri öğelerin öbeksel davranış gösterememelerine dayandırarak, sözdizimin doğrudan bir sonucu olarak açıklayabileceğini gösteriyorum. Bunun da eylem ve eylem benzeri öğelerin, Ayna Kuramı'nın öngördüğü sözdizim yapılarındaki iki olası konumdan biri olan tümleç konumunda bulunmalarından kaynakladığını iddia ediyorum. Baskça, Japonca, Hintçe ve İngilizce dillerinden bulgular göstererek E-X kısıtlamasının bu dillerde de geçerli olduğunu ve bunun bu dillerdeki eylem ve eylem benzeri öğelerin öbeksel davranış göstermemelerinin bir sonucu olduğunu savunuyorum.Daha sonra, eylem ve eylem-benzeri öğelerin tam aksine, eylem-benzeri olmayan iki öğenin (yani adların ve ortaçların) her zaman öbeksel davranış gösterdiklerini iddia ediyorum. Bu eylem ve eylem-benzeri olmayan öğeleri takip eden soneklerin, öbeksel sonekler olduklarını ve Türkçe'deki ad geçişim yapılarının Baker (1988)'de iddia edildiği gibi baştan başa hareket olarak incelenmesinin doğru olamayacağını gösteren önceki çalışmalardan bulgular sunuyorum. Bununla da, eylem ve eylem benzeri olmayan öğelerin, Ayna Kuramı'nın öngördüğü sözdizim yapılarındaki diğer konumda (yani sadece niteliyici konumunda) bulunabileceklerini iddia ediyorum. Yine, Baskça, Japonca, Hintçe ve İngilizce'den eylem ve eylem-benzeri olmayan öğelerin her zaman öbeksel öğeler olduğunu gösteren bulgular sunarak, tezimin başka diller için de geçerli olduğunu gösteriyorum. Bu dillerde de ad üzerindeki soneklerin öbeksel olduğunu ve başın hareketine dayalı ad geçişim yapıları incelemesinin, takısız nesnelerin doğru incelemesi olmadığını gösteriyorum.Son olarak da, [+/- eylem] ya da [+/- (öbeksel olmayan) sonek] gibi özelliklerin, bir sözlükçe öğesinin Ayna Kuramı'nın öngördüğü sözdizim yapısındaki hangi konumu alacağını gösteren özellikler ile değiştirildiği bir sözlükçe kuramının ana hatlarını çiziyorum.
Özet (Çeviri)
In this thesis, I argue that suffixal and verbal status of a grammatical object can be predicted from its syntactic position within the framework of the Mirror Theoretic syntax of Brody (2003).I first show that in Turkish there is a constraint that dictates that the morpheme syntactically right above a verbal item be suffixed to this verbal item, which I dub V-X. I argue that X-bar Theory is not well-suited to capture this observation of suffixhood as a syntax-related phenomenon. I show that, in an antilexicalist implementation, the Mirror Theory of Brody (2003) can capture V-X as a reflex of syntax, relating it to the inability of verbal items to show phrasal behavior. I argue that this follows from the fact that verbal items can only occupy a complement position (one of the two logically possible positions) in Mirror Theoretic syntax. I present evidence from Basque, Japanese, Hindi and English to show that V-X is a valid constraint in these languages and that this is correlated with the fact that verbal items cannot show phrasal behavior in these languages.I, then, argue that, in direct opposition to verbal items, two non-verbal items (nouns and non-verbal participles) always show phrasal behavior in Turkish. I present evidence from earlier works, indicating that the inflection on non-verbal items is always phrasal (and not suffixal) and that head-movement analysis of noun incorporation in line with Baker (1988) is not the right analysis for Turkish. With this, I argue that non-verbal items can only occupy the other position (i.e. the specifier position) in Mirror Theoretic syntax. I present further evidence from Basque, Japanese, Hindi and English, indicating that the claim that the non-verbal elements are always phrasal objects has cross-linguistic validity. I show that, with a few exceptions, in these languages, too, nominal inflection is phrasal inflection and that head-movement of bare objects is not the right analysis in the context of noun incorporation.Lastly, I outline a theory of lexical features where the [+/- verbal] and [+/- suffix] features are replaced by features that indicate what syntactic position an object may occupy in Mirror Theoretic syntax.