Ana haber bültenlerinde kadın imgesinin nesne ve özne olarak sunumu
  1. Tez No: 214112
  2. Yazar: H. MELİS SÖKMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ÖZGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Her gün izlediğimiz haber bültenleri, geçtiğimiz yıllara oranla yapısal değişikliğe uğramış gibi gözükmektedir. Gerçekleri ve yalnızca gerçekleri anlattıklarını öne süren ulusal kanallar geniş kitlelere ulaşırken, homojenleştirmeye çalıştıkları kitleyi kucaklamak amacıyla, ticari birçok uygulamaya yönelmişler; bu uğurda haber bültenlerini şov programlarını aratmayacak bir formata sokarak magazinelleştirmişlerdir. Bunu yaparken en kolay yöntem nedir? Kadınları kullanmak. Erkekler için hazırlanan bu eril pembe dizilerde kadın, yalnızca bir süs eşyası konumunda erkeğin hizmetine sunulan bir cinsel nesne haline nasıl dönüşmektedir? Araştırmamız boyunca tüm medya araçlarına derinlemesine sinmiş olan erkek egemen ideolojiyi, izlenme oranlarına göre en çok izlenen ulusal kanalda yayınlanan haber bültenini inceleyerek örneklerle gözler önüne sermeyi hedefledik. Böylelikle, Türk televizyon haberlerinde kadının konumu ve sunumu açısından, aslında özne mi nesne mi olduğuna yönelik bir yanıt aramaya çalışacağız.
Özet (Çeviri)
The news that we watch everyday on televison seem to be on a structural change in comparison with the previous years. While the national TV channels, which put forward the proposal of telling the truth but the only truth itself, reach a wide range of mass, they tend to various commercial executions and alter their evening news into a tabloid magazine show just to welcome a homogeneous mass. And what is the simplest way of doing this? To use women. But how is the woman being turned into a bauble at the service of a man as a sexual object in these masculine soap operas? Therefore, we aimed to reveal the male dominant ideology which has sneaked deep into all of the media tools, by giving an example of the most viewed evening news, which has been broadcasted on a national TV channel in Turkey. Consequently, in an aspect of the women?s positioning and the way they are being presented; we will try to look for an answer if woman is a subject or an object in the Turkish television news.