Kur'an-ı Kerim'de anlatılan helak olmuş kavimlerin ortak özellikleri
The common features of the destructed nations
- Tez No: 191526
- Danışmanlar: PROF.DR. İDRİS ŞENGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 272
Özet
ÖZETUlutaş, Şükrü, Kur'ân-ı Kerim'de Anlatılan Helâk Olmuş Kavimlerin OrtakÖzellikleri, Master tezi, Danışman: Prof. Dr. dris Şengül, 248 s.Bu çalışma bir giriş, iki bölüm ve bir sonuçtan oluşmaktadır.Girişte, helâk olan kavimlerle alakalı kıssalar hakkında genel bilgiler verildi.Birinci bölümde helâk olan kavimlerin genel özelliklerini araştırdık. Tespitedebildiğimiz ortak özellikleri çeşitli açılardan inceledik. Bu özelliklerin anlam açısındanbirbirine yakınlığına da dikkatleri çektik. Kavimleri helâke sürükleyen ortak özelliklerin, ismine olursa olsun, inkardan kaynaklandığını, Allah'a savaş açmak kasdı bulunduğunu, bilinçliolarak ve ısrarla işlendiklerini gözlemledik.kinci bölümde ise helâk olmanın genel kanunlarını `Helâk Yasaları' olarakaraştırdık. Sünnetullah olarak da ifade edebileceğimiz bu yasalardan bazıları şöyledir.* Allah, uyarmadıkça insanları ortadan kaldırmaz.* Bütün toplumlar, kendi günahları sebebi ile yok edilir.* Allah sadece zalim milletleri cezalandırır* man ve ahlak sahibi olan milletler Allah tarafından kurtarılacaktır.Sonuç bölümünde de araştırmamızda ulaştığımız noktaları genel olarak ifade ettik.
Özet (Çeviri)
AbstractUlutaş, Şükrü, ?The Common Features of the Destructed Nations?, MA thesis,Supervisior: Prof.Dr. dris Şengül, 248 pp.This study consists of an introduction and two chapters.In the introduction we have dealt with some stories told in the Holy Qur?anwith regard to ancient nations.In the first chapter we have studied common characteristics of thesedestructed nations and analysed their features from different perspectives. Wefound that the common features that entailed their destruction were, more orless, similar such denial of God, social indecency which aimed at destructing adecent social organization and thus creating a nihilist social organization.In the second chapter we tried to conceptualize the `rules of destruction? orSunnat Allah. We can number these as follows:â Without any pre-warning God does not destruct peopleâ All communities could be destructed just by their deeds sakeâ God punishes just unjust peopleâ Those people who are decent and just could be saved by GodAnd in conclusion section we in brief set the points we got from wholeresearch.