Menstruasyon öncesi belirtilerin günlük ve geriye dönük ölçümler ile saptanması ve risk etkenleri ile ilişkisi
- Tez No: 19154
- Danışmanlar: DOÇ.DR. NEVZAT YÜKSEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
-62- ÖZET Bu çalışma geçmişte psikiyatrik bir rahatsızlık geçirmemiş (n=51) ve şu anda psikiyatrik belirtili olmayan çalışan kadınlarla gerçekleştirilmiştir. 'Menstruasyon öncesi Değerlendirme Formu* (PAF, Premestrual Assessment Form) ve bunun 'Günlük Derecelendirme Formu' ile menstruasyon öncesi belirtileri saptanan kadınlar kümeleme (cluster) analizi yöntemiyle »belirtilerin şiddetlerine göre, üç gruba ayrılmışlardır (en az değişim; n=25,orta derecede değişim; n=14, şiddetli değişim;n=12 ). Gruplar arasında çeşitli demografik değişkenler, sosyal destek, yaşam olayları, androjeni puanı ve diğer bazı değişkenler açısından istatistiksel anlamlılık düzeyinde bir fark bulunmamıştır. Ayrıca 'Günlük Dereceleme Formu' alt ölçekleri ile söz edilen tüm değişkenler arasındaki korelasyonlarda saptanmıştır. Bu örneklerde en sık rastlanan menstruasyon öncesi belirtiler 'azalan enerji ' (%91. 8 ), 'göğüs ağrısı' (%82.2), ve 'artan uyku' (%80.3) dur. 'PAF' 'Günlük Derecelendirme Formu'nun özellikle ilk üç alt ölçeği olan ' disforik duygu durum', 'fiziksel rahatsızlık' ve ' düşük enerji' bu çalışmanın sınırlılıkları dahilinde uygulanabilir niteliktedir. Bu çalışmanın örneklemi için enerjide azalmanın menstruasyon öncesi belirtilerinin tipik özelliği olduğu söylenebilir..63- Psikoiojik ve sosyal kökenli etiyoloji hipotezlerinin sınanabilmesi için değişkenlerin ve denek gruplarının tek tek ele alınarak detaylı çalışılmasında, bu çalışma Türk örnekleminde bir kıyas odağı niteliği taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
.64- SUMMARY The present study examined, the possibility of gaining a valid scale for the entity so called premenst rual syndrome. For this purpose working women with no present or past history of any psychiatric illness were given the Premenstrual Assessment Form (PAF) and the Daily Ratings Form to assess the amount of change in various symptoms between pre and post mestruation. Cluster analysis classified the symptoms into three different groups in according to the severity of the change in the symptoms between pre and post menstruation (least change; n=25, medium change ;n= 14, severe change; n=12). There were no statistically significant diffe rences found between the three groups on variables such as social support, life events, androgeny score and demographic characteristics. In addition to this corre lations between these variables were explored by subsca- les of the Daily Ratings Form. The most frequent symptoms accounted in the sample were“decreased energy”(%91.8),“breast pain”(%82.2) and“increased sleep”(%80. 3 ).-65- The first three subscales of the Daily Ratings Scale of PAF namely“Dysphoric mood”,“Physical discom fort”,“Decreased energy”seems applicable to be used with in the limits of this study.. Decreased energy was found to be the most typical of premenstrual symptoms amongst the study population.