Evlilik çatışması, nedensellik-sorumluluk yüklemeleri, eşlerin evlilik ilişkisinden sağladıkları genel doyuma ilişkin görüşleri ve evliliğe ilişkin değerlendirmeler arasındaki ilişkiler
Marital conflict, casual-responsibility attributions,opinions of spouses about general satisfaction provided by marital relationship and the relationship between evaluationa about marriage
- Tez No: 191541
 - Danışmanlar: PROF. DR. SELİM HOVARDAOĞLU
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Psikoloji, Psychology
 - Yıl: 2007
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ankara Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 101
Özet
Günay, Serra, Evlilik Çatışması, Nedensellik-Sorumluluk Yüklemeleri, Eşlerin Evlilikİlişkisinden Sağladıkları Genel Doyuma İlişkin Görüşleri ve Evliliğe İlişkinDeğerlendirmeler Arasındaki İlişkiler, Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Prof. Dr. SelimHovardaoğlu, 97 s.ÖZETBu araştırmada, ikili ilişkilerin kurulması, sürdürülmesi ve sonlandırılmasınailişkin model olarak kabul edilen (Hovardaoğlu, 1996) Etkileşim Sonuçları Kuramı'nın,evlilik doyumu konusundaki öngörülerini sınamak amacıyla, evli bireylerin evliliğe ilişkindeğerlendirmeleri, çalışılan evlilik çatışması, nedensellik-sorumluluk yüklemeleri ve evlilikdoyumu değişkenleriyle yordanmak istenmiştir. Araştırmaya 134 evli birey (72 kadın, 62erkek) katılmıştır. Ölçme araçları olarak; demografik bilgi formu, Evlilik Yaşamı Ölçeği(Tezer, 1986), İlişkilerde Yükleme Ölçeği (Fincham ve Bradbury, 1992), Evlilik ÇatışmaÖlçeği (Hatipoğlu, 1993) ve Evlilik İçin Karşılaştırma Düzeyi Ölçeği (Sabatelli, 1984)kullanılmıştır.Uygulanan istatistiksel analizler sonucu elde edilen bulgulara göre, evlilik doyumuve nedensellik yüklemeleri olumlu sonuçlar için karşılaştırma düzeyini yordarbulunmuştur. Araştırmada yer alan değişkenler arasında anlamlı ilişkiler gözlenebilmiştir.Son olarak araştırmada yer alan değişkenler arasında cinsiyete göre farklılıkgözlenememiştir.Bu çalışmadan elde edilen bulgular, araştırmada yer alan kuramsal açıklamalar vedaha önce yapılan araştırmalar dikkate alınarak tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Gunay, Serra, Marital Conflict, Casual-Responsibility Attributions, Opinions of Spousesabout General Satisfaction Provided by Marital Relationship and the RelationshipBetween Evaluation about Marriage, Master's Thesis, Advisor: Prof. Dr. SelimHovardaoglu, 97 p.SUMMARYThis study struggles to demonstrate the assessments of married couples on marriagebased on marital conflict, causal-responsibility attributions and marital satisfactionvariables for the purpose of testing the projections of Theory of Interaction of Outcome,which is accepted as a model for the establishment, sustenance and conclusion ofrelationships (Hovardaoglu, 1996), on marital satisfaction. 134 married person (72 female,62 male) were included in the study. Demographic data form, Marital Life Scale (Tezer,1986), The Relationship Attribution Measure (Fincham and Bradbury, 1992), MaritalConflict Questionnaire (Hatipoglu, 1993) and Marital Comparison Level Index (Sabatelli,1984) were used as measurement tools.Based on the findings obtained from applied statistical analyses, it has been foundthat the marital satisfaction and causal attributions predict comparison levels for positiveresults. Meaningful correlations were found between the variables measured in the study.Finally, no differences based on gender were found among variables measured in thestudy.Findings obtained from this study have been discussed in consideration oftheoretical explanations in the study and previous studies.