Mustafa Kamil Mar'aşi'nin hayatı ve eserleri
The life and works of Mustafa Kamil Mar'aşi
  1. Tez No: 191543
  2. Yazar: OSMAN GÜRÜN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET BAYRAKDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Felsefesi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
ÖZETGürün, Osman, ?Mustafa Kâmil Mar'aşû'nin Hayatı ve Eserleri?, Prof. Dr.Mehmet Bayraktar, Ankara Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü, 2006, 127 s.Bu çalışma, Mustafa Kâmil Mar'aşû'nin düşüncesini ve sosyal alandakifikirlerini incelemektedir. Çalışma giriş, iki bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır.Girişte, araştırmanın konusu, amacı, önemi ve yöntemi hakkında bilgiverilmiştir. Mustafa Kâmil Mar'aşû'nin hayatı ve kişiliği kısaca incelenmiş, değişikyönleri ortaya konmaya çalışılmıştır. Birçok alanda kaleme aldığı eserleriincelenmiştir.Birinci bölümde, Mustafa Kâm il Mar'aşû'nin yaşadığı fikri ortamortaya konmaya çalışılmış, onun fikri hayatını etkileyen yönlere değinilerek onundaha iyi anlaşılması sağlanmak istenmiştir.kinci bölümde, Mustafa Kâm il Mar'aşû'nin, edebi, dini, felsefi, sosyalfikirlerine değinilmiş, bununla birlikte, eğitim, medeniyet ve ilerleme, dil, ahlak vefazilet, devlet ve mantık gibi sosyal alanla ilgili görüşleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARYGürün, Osman, ? Life and Works of Mustafa Kâm il Mar?aşû?,Prof.Dr. Mehmet Bayrakdar, Ankara University, Institution of Social Seciences,2006, 127 p.This study investigates the opinions of Mustafa Kâm il Mar?aşû, and histhoughts on the social field. The study composes of an introduction, two chaptersand conclusion.In the introduction part, the subject, aim, importance and the method of thestudy are presented. Mus tafa Kâm il Mar?aşû?s life and character areinvestigated and the different characteristic features of him are tried to bepresented . His works in many field are investigated.In the first chapter, it is aimed to present the thoughts of his period and bymentioning the ways affecting his thougts on life and it is also aimed to make himbe understood better.In the second chapter, Mustafa Kâm il Mar?aşû?s religious, literal,philosophical and social thoughts are investigated. Moreover, his point of view onthe social field such as education, civilization and development, language, morals,virtue, government and logic are investigated.