Augustus dönemi din ve din propogandası
Religion and religious propoganda in the age of Augustus
  1. Tez No: 191544
  2. Yazar: PERVİN SEVGİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ÇAPAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 248
Özet
Sevgi, Pervin, Augustus Dönemi Din ve Din Propogandası, Yüksek LisansTezi, Danışman: Prof.Dr. Ömer Çapar, 248 s.ÖZETSiyasi bir buhran döneminden geçen Roma, imparator'un, tanrılarınyardımıyla kazandığı Actium zaferiyle birlikte huzura ve güvenilir bir ortamakavuşmuştu. Güvenilir bir ortam ve gönençle birlikte Roma, sağlanan barışındevam edeceğini güvence altına almak için ata dinine sahip çıkan, dini ve tanrılarıonurlandıran bir imparator olarak kabul edilen Augustus'u destekledi Milattanönce 12 yılında Roma'nın en önemli dini kurumu olan ve her türlü dini aktiviteyikontrol eden Pontiff kolejinin başına Pontifex Maximus olarak geçti. Bunlarlabirlikte, Roma tanrılarının güvenini ve desteğini sağlamak için tapınakları onardı,yeni tapınaklar yaptırdı, kurbanlar kestirdi ve tanrılar adına festivaller düzenledi.Dinin resim haline dönüştüğü ve bir gazete niteliği kazandığı her yerde Roma dininiseven ve her türlü uygulamanın ortasında bulunan imparator olarak Romalılaraörnek teşkil etti. Asıl etkilemek istediği genç kesimi, Roma dini törenlerine vekolejlerine girmeyi özendirdi. Dini alana çekmek istediği ikinci gurupsa, Roma'nınfakir semtlerinde yaşayan ve her zaman isyan çıkarma potansiyelleri bulunanRomalılardı. Onları köşe başlarına inşa ettirdiği tapınaklar ve bu tapınaklardayüklendikleri görevlerle Roma dinine, yani kendine bağladı. Tapınaklarda kendiadına şarap akıtıldı, ismi tanrıların yanında ve ilahilerin içerisinde var oldu. Yaptığıdini propaganda ve altında yatan siyasi propaganda dönemin hem mimari ve edebieserlerinde hem de sikkelerin üzerinde görülmektedir. Dindarlığının vurgulandığı,tanrıların yardıma geldiğinin altının çizildiği ve kurtarıcı imparator sıfatı ile altınçağı getirdiğinin belirtildiği her eser aslında Romalıya başarı ve huzurlu bir ortamiçin imparatorları gibi Roma dinine sarılmalarını hatırlatmak adınaydı.Sevgi, Pervin, Religion and Religious Propoganda in the Age of Augustus,Master Thesis, Advisor: Prof.Dr. Ömer Çapar, 248 p.ABSTRACTWhen Rome has passed very big crisis time, Augustus helped his people toregain safety. With this help and the achievement, all Romas support Augustus whobring safety, prosperity and peace with gods. In 12 B.C., he became PontifexMaximus as a leader of Pontiff College. This title allows emperor to control all thereligious institutions. Beside this, he restore all the temple of his ancestors, he builtsome new temples to his gods, sacrifice animals, organize festivals to gods. Whenreligion became a picture and journal, emperor puts himself on the center of themto be a model to his people. He encourages young people, to whom he wants toinfluence particularly, to enter religious institutions and ritual ceremonies. Theother group, whom he wanted to influence, was the people who lived in poor districtof Rome. Those people had a potential to revolt. Because of this, emperor put themas a official inside the temples, which was built on the corner of the each district, tocommission all the ceremonies. His religious propaganda and political propaganda,can be seen all his architecture, literature and coins. All the work of art that stressedhis piety, help of god and the quality of emperor as a savior, had a message toRomans. If they want safety, peace and prosperity they had to embrace RomanReligions as their emperor did.
Özet (Çeviri)
Sevgi, Pervin, Religion and Religious Propoganda in the Age of Augustus,Master Thesis, Advisor: Prof.Dr. Ömer Çapar, 248 p.ABSTRACTWhen Rome has passed very big crisis time, Augustus helped his people toregain safety. With this help and the achievement, all Romas support Augustus whobring safety, prosperity and peace with gods. In 12 B.C., he became PontifexMaximus as a leader of Pontiff College. This title allows emperor to control all thereligious institutions. Beside this, he restore all the temple of his ancestors, he builtsome new temples to his gods, sacrifice animals, organize festivals to gods. Whenreligion became a picture and journal, emperor puts himself on the center of themto be a model to his people. He encourages young people, to whom he wants toinfluence particularly, to enter religious institutions and ritual ceremonies. Theother group, whom he wanted to influence, was the people who lived in poor districtof Rome. Those people had a potential to revolt. Because of this, emperor put themas a official inside the temples, which was built on the corner of the each district, tocommission all the ceremonies. His religious propaganda and political propaganda,can be seen all his architecture, literature and coins. All the work of art that stressedhis piety, help of god and the quality of emperor as a savior, had a message toRomans. If they want safety, peace and prosperity they had to embrace RomanReligions as their emperor did.