Radoviç ve çevresi Türk ağzı (ses bilgisi)
Turkish accent at Radovis and environs (phonetics)
  1. Tez No: 191560
  2. Yazar: RECEP YUSUF
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. JALE DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 426
Özet
Çalışmamızda esas olarak Radoviç ve çevresinde kullanılan Türk Ağızlarınınses bilgisi incelenmiştir. Bu amaçla dokuz köy dolaşılmış ve 45 kişiylegörüşülmüştür. Çalışmamızın Giriş kısmında bu görüşmelerin nasıl, hangi metotlarkullanılarak yapıldığı, malzemenin elde edilmesi, çalışmanın yöntemi, türü,görüşmelerin yazıya geçirilmesi, kodlanması konuları ayrıntılı olarak açıklanmıştır.Tezimiz 4 bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde Makedonya'nın tarihsel,ekonomik ve kültürel durumuna yer ayrılmıştır. İkinci bölümde tasviri olarakRadoviş ve çevresi Türk ağızlarının ünlü ve ünsüz sesleri tespit edilmiş ve bu ağızlarses bilgisi açısından değerlendirilmiştir. Bu bölümde ünlü ve ünsüzlerde benzeşmeve benzeşmezlik, fonolojik dayanıklılık (türeme, düşme), hece ve ulama gibibaşlıklar incelenmiştir. Üçüncü bölümde çalışmamızın asıl malzemesi olarakmetinler yer almaktadır. Dördüncü bölümde ise metnin dizini vardır. Sondakaynaklar ve tez derleme alanı ile ilgili fotoğraflar ve üç harita bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In our thesis work, we have studied the phonetics of the Turkish accent inRadovis and evirons. For that purpose, we have visited nine villages and madeinterviews with 45 people. In the Introduction part of our work, special informationhas been provided concerning the methods used for the interviews, the obtaining ofthe materials, the type and method of the study, and the writing down and coding ofthe interviews.Our work consists of 4 parts. At the first part, the historical, economical andcultural situation of Macedonia is given. At the second part, we have determined thevowels and consonants of the Turkish accents used at Radovis and environs andthese accents have been assessed for phonetics. At that part, we have studied topics;such as, the similarities and differences at vowels and consonants, derivation andfalling of vowels and consonants, and syllable and appending. At the third part, thetexts constituting the main material of our research are given. At the fourth part, theindex of the text is given. At the attachment of the work, the references and threemaps and photographs showing the area that the field work has been performed aregiven.