Farklı kültürlerdeki yöneticilerin kişilik özelliklerine dayanarak liderlik anlayışlarının belirlenmesi: Türk ve Amerikan otel yöneticilerinin karşılaştırmalı analizi
Identifying leadership comprehension of the managers having different cultures depending on their personelity features: Comparative analyses of Turkish American hotel managers
  1. Tez No: 191564
  2. Yazar: AYLİN AKTAŞ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. RÜYA EHTİYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Günümüzde ekonomik, politik ve teknolojik alanlarda yaşanan hızlı ve sürekligelişmeler, çağdaş yönetim yaklaşımlarının gelişmesini gerektirmektedir. Gerek kamugerekse özel sektör yöneticilerinin amaçlarına ulaşabilmeleri için sahip olduklarıkaynakları, özellikle de insan kaynağını en etkin şekilde yönetebilmeleri için birer liderolmaları gerekmektedir.Yapılan araştırmaların bulguları doğrultusunda kişiliğin artık, örgütlerin enönemli sermayesi olarak kabul edilen ?insan kaynağı?nı etkili ve verimli şekildekullanmayı kolaylaştıran bir faktör olduğu artık kabul edilmektedir. Günümüzde örgütsistemi içindeki bütün oluşumların (kültür, motivasyon, liderlik tarzı vb) kişilikkavramıyla doğrudan ilişkisinin olduğuna dair araştırma bulguları çoğaldıkça, değişikölçeklerde (farklı kültürlerde) ve değişik alanlardaki örgüt yöneticileri ?kişilik?olgusundan etkin bir şekilde yararlanma yönünde hareket etmeye başlamışlardır.Bu nedenlerden dolayı ele alınan bu çalışmada, ?kişilik?, ?kişilik-kültür ilişkisi? ve?kişiliğin yönetimdeki yeri? irdelenmiş ve Antalya/Türkiye ve Florida Adaları/Amerikayörelerinde faaliyet gösteren beş yıldızlı otel işletmelerinde SHL-OPQ/Mesleki KişilikEnvanteri uygulanmış ve elde edilen bulgular karşılaştırmalı olarak yorumlanmıştır. Buanaliz ve karşılaştırmalı değerlendirmeler neticesinde kültürel açıdan farklılıklar vebenzerlikler saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays the fast and sustainable changes, take place in almost every area (suchas technological, economical and political), lead to a requirement for the development ofmodern and effective managerial approaches. Every managers, in either public or privatesector, need to use their resources, especially human resources, more effectively in orderto achieve their aims. Because of this managers need to be good leaders.Research findings show that ?personality? is one of the important factors, whichenables managers to use ?human resources? -the most important asset of theorganizations- efficiently and effectively. Nowadays all formations in organization systemlike culture, motivation, leadership style, etc has a direct relation with personality relatingto increase research findings, in different scales (different cultures) and different fields oforganization managers start to benefit effective from the fact of ?personality?.Because of these reasons, in this study, ?personality?, the relation betweenpersonality and culture? and ?the role of personality on management? were examined and?SHL_OPQ/Occupational Personality Questionnaire? was applied in five star hotelsoperating in Antalya/Turkey and Florida Key/USA. The findings were explainedcomparative and from these results differences and similarities were found betweencultures.