Kolluk kuvvetleri etik ilkeleri
Law enforcement forces' code of ethics
- Tez No: 191565
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN KAZANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Kamu Yönetimi, Public Relations, Public Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
TEZ ÖZETKamu yönetiminde etik gereksinimi, 1900'lü yıllarda kendini göstermeyebaşlamış olup, bu alanın etik değerler açısından düzenlenmeye başlanmasıABD'de 1924 yılına kadar geriye gitmektedir. Temelde hizmette verimlilik vekamu kesimiyle (kamu kurum ve kuruluşlarıyla) toplum arasında güvenilişkisinin geliştirilmesi arzu edilmektedir ve bu da bir açıdan etik çalışmalarile sağlanmaya çalışılmaktadır.Yönetsel etik çalışmaları adını verebileceğimiz bu çalışmaların birbölümünü de kolluk (polislik) mesleği üzerine yapılan etik çalışmalaroluşturmaktadır.Kolluk mesleği için yapılan etik çalışmalar; temelde mesleki/örgütsel etikilkelerin belirlenmesi, etik ikilemler karşısında etiksel karar alma süreçleriniöğreten etik eğitimi, kurumda etik kültürünü yerleştirecek ve denetleyeceketik komiteleri/ofisleri kurma şeklinde bugüne kadar gelmiştir. Türk Jandarmave Polis Teşkilatları da bu çalışmalara 1990'lı yıllarda başlamış, ancak henüzörgütsel etik ilkelerini bilimsel olarak oluşturamamışlardır.Bu çalışmada; genel etik teorilerinden istifade ile konu uzmanlarınıngörüşleri de değerlendirilerek uluslar üstü, uluslararası ve sivil toplumörgütlerinin hazırladığı belgeler taranarak Türk kolluk örgütleri için etik içeriklikarar alma modeli ve kolluk mesleğinin etik ilkeleri (meslek ahlakı)oluşturulmaya çalışılmıştır. Böylece kolluk örgütlerinin halkla ilişkilerçalışmaları için ?güven artırıcı? bir program sunmak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARYThe ethical approach started to become necessary for publicadministration in 1900?s and the implementation of the ethical values into thisfield goes back to the year 1924 in the USA. Principally, productivity in publicservice and the improvement of public trust have been looked after. This istried to be achieved somehow through ethical researches.One aspect of this kind of research, which we can call administrativeethics, involves the ethical studies on law enforcement (police).The ethical studies on law enforcement (police) consist of, in principal, theestablishment of the occupational/organizational ethical codes, teaching ofethical decision making to solve the ethical dilemmas, establishment of theethical committees and offices for the implementation and control of theethical culture into the organization. The Turkish Gendarmerie and theTurkish Police Organizations also have initiated these kind of studies in1990?s, but they couldn?t have managed to establish the code oforganizational ethics (scientifically) at the moment yet.In this study; thanks to the general ethical theories and ideas ofspecialists on the field, international organizations? and NGO?s? documentsare searched to put out (improve) the ethical decision making model and thecode of law enforcement (police) ethics for the Turkish Law EnforcementOrganizations. Thus, it is aimed to put out a programme of ?enhancing publictrust? in public relations work of the law enforcement organizations.