Üst düzey basketbolcuların bazı fizyolojik ve kondisyonel değerleri
- Tez No: 19157
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAŞAR SEVİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
48 ÖZET Bu çalışmada amaç, Türkiye I. Basketbol Liginde oynayan, üst düzey basketbolcuların, bazı fiziksel ve kondisyonel değerlerini saptamak ve bunları diğer ülkelerin değerleri ile karşılaştırmaktır. Çalışmaya Türkiye I. Basketbol liginde bulunan 11 kulübün, 25'i oyun kurucu, 38'i forvet, 30'u post-pivot olmak üzere toplam 93 sporcu katılmıştır. Sporcuların boylan çıplak ayak ile, ağırlıkları digital baskül ile ölçülmüştür. Ölçüm ve testler bilimsel geçerliliği kabul edilen, dikey sıçrama testi, durarak uzun atlama testi, 30 m sprint testi, 5 x 30 m süratte devamlılık testi Sargent Jump anaerobik güç testi ile yapılmış, istatistiksel hesaplamalarda varyans analizi (Anaoa) kullanılmıştır. Çalışma sonuçlan şöyle özetlenebilir. - Sporculann yaş ortalaması 21,98 dir. Oyun kurucular 21.80, forvetler 21.15, post-pivotlar 22.36 dır. - Sporcuların boy ortalaması 1.94 cm dir. Oyun kurucular 185 cm, forvetler 1.93 cm, post-pivotlar 202 cm dir. - Sporculann ağırlık ortalaması 88.21 kg dır. Oyun kurucular 80.68 kg, forvetler 86.28 kg, post-pivotlar 96.93 kg dır. - Sporcuların lisanslılık süresi ortalaması 8.41 yıldır. Oyun kurucular 10.48 yıl, forvetler 7.6 yıl, post-pivotlar 7.33 yıl49 - Sporcuların dikey sıçrama ortalaması 62.24 cm dir. Oyun kurucular 62,92 cm, forvetler 63.81 cm, post-pivotlar 59,70 cm dir. - Sporcuların durarak uzun atlama ortalaması 248 cm dir. Oyun kurucuların 247 cm, forvetlerin 254 cm, post-pivotlann 240 emdir. - Sporcuların 30 m sürat ortalaması 4.23 sn dir. Oyun kurucular 4.18 sn, forvetler 4.16 sn, post-pivotlar 4.37 sn dir. - Sporcuların 5 x 30 süratte devamlılık ortalaması 4.38 sn dir. Oyun kurucular 4,33 sn, forvetler 4 30 sn, post-pivotlar 4.52 sn dir. - Sporcuların anaerobik güç ortalaması 153,45 kg-m/sn dir. Oyun kurucular 142,94 kg-m/sn, forvetler 151,17 kg-m/sn, post-pivotlar 165,11 kg-m/sn dir.
Özet (Çeviri)
50 SUMMARY The purpose of this study is to determine some physical and performance values of the elite basketball players in the first basketball league and to compare these values with the values of the other countries. 93 athletes from 1 1 sports clups in the first basketball league were participated in this study; 25 of them were playmakers, 38 of them were forwards, 30 of them were center players. The heights of the athlets were measured with the naked foot and their weights were measured with a digital scale The measurements and tests whose scientific validity were accepted were recorded accoding to the vertical jump test, the stop long jump test, the 30 m sprint test, The 5x30 m speed continuity test. The sargent jump reach test. Statistical analysis were done by using Analysis of Variance (ANOVA). The results of this study can be summarized as follows; - The average age of the athletes is 21.98. Playmakers' 21.80, forwards' 21.15, centers' 22.36. - The average height of the athletes is 194 cm. Playmakers' 185 cm, forwards' 193 cm, centers' 202 cm. - The average weight of the ath letes is 88.21 kg. Playmareks* 80.68 kg., forwards' 86.28 kg., centers' 96.93 kg. - The licenced period average of the athletes is 8.41 years. Playmareks' 10.48 years, forwards' 7.6 years, centers' 7.73 years.51 - The vertical jump average of the athletes is 62.24 cm. Playmakers' 62.92 cm, forwards' 63.81 cm, centers' 59,70 cm. - The stop long jump average of the athleten is 248 cm. Playmakers' 247 cm, forwards' 254 cm, centers' 240 cm. - The 30 m sprint average of the athletes is 4.23 seconds. Playmakers' 4.18 seconds, forwards' 4.16 seconds, centers' 4.37 seconds. - The 5x30 speed continuity avarege of the athletes is 4.38 seconds Playmakers' 4.33 seconds, forwards' 4.30 seconds, centers' 4.52 secods. - The anaerobic power average of the athletes is 153.45 kg-m/sn. Playmakers' 142.94 kg-m/sn, forwards' 151.17 kg-m/sn, centers' 165.11 kg-m/sn.