Yeni nesil iş yapma modeli olarak kitlesel fonlama ve destekçi motivasyonu
Crowdfunding as a next-generation business model and supporter motivation
- Tez No: 839193
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ÇİÇEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu çalışma, 2008 Ekonomik kriz sonrasında ortaya çıkan ve özellikle Amerika'nın öncülük ettiği, Almanya, İngiltere gibi Avrupa ülkelerinde de yaygınlaşan Kitlesel Fonlama sistemini ele almaktadır. Kitlesel Fonlama, bir projenin veya girişimin internet üzerinden bir grup insan tarafından finanse edilmesini ifade eder. Bu sistem, yeni kurulmuş şirketlerin finansman ihtiyaçlarını karşılamak için ortaya çıkan bir iş birliği biçimidir. Küçük yatırımcılar, belirledikleri projelere yatırım yaparak, sembolik karşılıklar veya ürün geliştirme aşamasında ön sipariş vererek girişimcileri destekler. Bu araştırma, Türkiye'de henüz köklü bir geçmişi olmayan kitlesel fonlama sistemini detaylı bir şekilde incelemeyi hedeflemiştir. Kitlesel fonlama, girişimcilerin yenilikçi iş fikirlerini hayata geçirmek için sermaye sağlamada etkili bir araç olarak ortaya çıkmıştır. Genellikle internet aracılığıyla birçok kişiden küçük miktarlarda para toplama yöntemi olarak tanımlanan kitlesel fonlama, bu yeni nesil iş modeli ile geleneksel sermaye kaynaklarını değiştirmiş ve daha geniş bir kitleye ulaşma fırsatı sunmuştur. Araştırmanın temel amacı, destekçilerin kitlesel fonlama projelerine finansal katkı sağlama motivasyonunu anlamaktır. Kitlesel fonlama, projelere maddi destek sağlayan bireylerin neyin ötesinde hareket ettiklerini ve projeleri desteklemelerinin arkasındaki nedenleri anlamak açısından büyük bir potansiyele sahiptir. Bu bağlamda, araştırma, katılımcıların kitlesel fonlamaya neden katıldığını ve bu projelere neleri etkileyerek destek verdiklerini anlamayı amaçlamıştır. Sonuçlar, proje girişimcisinin özellikleri ile sosyal ve manevi tatmin arasında pozitif bir ilişki olduğunu göstermiştir. Yani, destekçilerin girişimcilerin özelliklerine dikkat ederek projelere katkıda bulunma motivasyonları yüksektir. Ayrıca, projelerin tanıtımı ve bilgilendirmeler ile kitlesel fonlama platformlarına duyulan güven arasında da olumlu bir ilişki tespit edilmiştir. Bu da, projelerin başarısı için etkili bir tanıtımın ve bilgilendirmenin önemini vurgulamaktadır. Bu araştırma, kitlesel fonlama süreçlerini ve destekçilerin motivasyonunu daha iyi anlamak isteyen iş dünyası, girişimciler, akademisyenler ve araştırmacılar için önemli bir kaynak sağlamaktadır. Kitlesel fonlama, girişimcilerin projelerini hayata geçirme şansını artırırken, destekçilerin de farklı motivasyonlarla katkıda bulunabileceği bir ekosistem sunmaktadır. Bu nedenle, kitlesel fonlama süreçlerini anlamak ve iyileştirmek, iş dünyası için kritik bir konu haline gelmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines Crowdfunding, which emerged especially after the 2008 Economic crisis, led primarily by the United States and also became widespread in European countries such as Germany and the United Kingdom. Crowdfunding refers to the financing of a project or venture by a group of people over the Internet. This system is a form of collaboration that has emerged to meet the financial needs of newly established companies. Small investors support entrepreneurs by investing in selected projects, providing symbolic rewards, or pre-ordering products in the product development phase. This research aims to thoroughly investigate the Crowdfunding system, which does not have a well-established history in Turkey yet. Crowdfunding has emerged as an effective tool for entrepreneurs to realize innovative business ideas. Generally described as a method of raising small amounts of money from many individuals over the internet, Crowdfunding has changed traditional sources of capital and provided the opportunity to reach a broader audience. The main objective of the research is to understand the motivation of supporters to financially contribute to Crowdfunding projects. Crowdfunding has the potential to understand what drives individuals who provide financial support to projects and the reasons behind supporting projects. In this context, the research aims to understand why participants get involved in Crowdfunding and what influences their support for these projects. The results show a positive relationship between the characteristics of project entrepreneurs and social and moral satisfaction. This indicates that supporters are highly motivated to contribute to projects by paying attention to the characteristics of entrepreneurs. In addition, a positive relationship between project promotion and information and trust in Crowdfunding platforms has been identified. This emphasizes the importance of effective promotion and information for the success of projects. This research provides an important resource for businesses, entrepreneurs, academics, and researchers who want to better understand Crowdfunding processes and supporter motivation. Crowdfunding increases the chances for entrepreneurs to realize their projects, while providing an ecosystem in which supporters can contribute with different motivations. Therefore, understanding and improving Crowdfunding processes have become a critical issue for the business world.