Vahiy sürecinde Yunus Peygamber kıssası
The story of Prophet Yunus in the message process
- Tez No: 191580
- Danışmanlar: PROF.DR. SALİH AKDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
ÖZETÖzdemir, Ahmet, Vahiy Sürecinde Yunus Peygamber (prophet) Kıssası, (story) YüksekLisans Tezi, Danışman: Prof. Dr. Salih Akdemir, 103 s.Tezde Yunus peygamberin kıssası, Kur'an-ı Kerim ve Kitab-ı Mukaddes'teki anlatımlarkarşılaştırılarak ele alınmıştır. Bu bağlamda tefsir (commentary of the Qur'an) kaynaklarındakıssanın yanlış yorumlanmasının farklı nedenleri üzerinde durulmuştur. Bunlardan biri,kıssanın, Kur'an'ın farklı surelerinde (surah) geçmesinden dolayı olayın meydana gelişsürecinin yanlış anlaşılmasına neden olmasıdır. Sürecin yanlış anlaşılması, içerikle ilgiliyanlış yorumlamalara da neden olmuştur.Kıssayla ilgili yanlış yorumlamaların bir diğer nedeni, Ehl-i Sünnet inancında peygamberlerin?masum? kabul edilmelerine bağlı olarak, Yunus peygamberin beşer olarak yaptığı bazıhataların göz ardı edilmesidir. Birbiriyle çelişen ve sahih olmayan birçok hadisin varlığı dayanlış yorumlamalara etki eden bir başka faktör olarak değerlendirilmiştir.Söz konusu bakış açılarını hemen her dönemdeki tefsir anlayışlarında görmek mümkünolduğu gibi, benzer yaklaşımların ve yanlış yorumlamaların günümüz Kur'an çevirilerindedevam ettiğini söylemek de mümkündür.Tezde, Kur'an Kerim ve Kitab-ı Mukkades'in kıssayı ele alış biçimlerinin karşılaştırmasıylasöz konusu yanlış anlaşılmaların önemli oranda giderilmesi hedeflenmiştir. Bu bağlamdaKitab-ı Mukaddes'in sunduğu verilerin göz ardı edilerek kıssanın bazı yönlerinin tam olarakanlaşılmayacağı sonucuna varılmıştır.Tezde Yunus peygamberin, peygamber olmanın ötesinde bir insan olarak yaşadığı çelişkilere,kavmine ve Allah'a karşı farklı denebilecek tutumuna dikkat çekilmektedir. Kavminin ıslaholmaz tutumlarına karşı Allah'tan azap dilemesi, onları terk edip gitmesi, Allah'ın onlarıaffedip doğru yola iletmesi karşısında gösterdiği öfkenin yanında; yaptığı içsel muhasebeylehatasını anlayıp pişman olması ve tevbe etmesi gibi kıssanın Yunus peygamberin kişiliğiylebağlantılı noktaları psikolojik veriler doğrultusunda değerlendirilmiştir.This document was created with the trial version of Print2PDF!Once Print2PDF is registered, this message will disappear!Purchase Print2PDF at http://www.software602.com/
Özet (Çeviri)
ABSTRACTÖzdemir, Ahmet, The Story of Prophet Younes In the Process of Revelation, MA ThesisYüksek Lisans Tezi, Supervisor: Prof. Salih Akdemir, p103.The thesis investigates the story of Prophet Younes by comparing the narratives in the HolyKoran and the Old Testament. In this respect, it focuses on different reasons why the story hasbeen misinterpreted in Koranic interpretations. One of these reasons is that because the storyis told in several surahs of Koran, this led to the misunderstanding of the time the event tookplace. This misunderstanding about the temporal process brought about false interpretationsof the content of the event.One other reason for the false interpretations of the story is the disregarding of several wrongsProphet Younes had committed as a human being, which was conditioned by the belief in theSunna faith in the ?innocence? of the prophets. The existence of many contradictory andinauthentic hadith is another factor that conditioned misinterpretations.It is possible to witness the above mentioned perspectives in the interpretation traditions of alltimes, and to mention that similar approaches and misinterpretations continue to exist incontemporary Koranic interpretations.Through a comparison of the ways the Holy Koran and the Old Testament narrate the story,the thesis aimed to remove false understandings mentioned above. In this respect, the thesisconcluded that several dimensions of the story cannot be fully understood lest the evidencesoffered in the Old Testament are ignored.The thesis draws attention to the internal contradictions Prophet Younes had experienced as ahuman being, and his different attitudes toward his people and God. The points in the storysuch as Prophet Younes? asking from God a divine wrath for his people, his abandoning them,the anger he displayed when God forgave and led his people into the true path, and his latercontriton when he recognized his fault as a result of an internal reckoning are evaluated on thebasis of psychological evidences.This document was created with the trial version of Print2PDF!Once Print2PDF is registered, this message will disappear!Purchase Print2PDF at http://www.software602.com/