Vahiy sürecinde kurtuluş
Salvation through revelation
- Tez No: 218200
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİH AKDEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 333
Özet
?Vahiy Sürecinde Kurtuluş?u ele aldığımız çalışmamızda, Tanah, Yeni Ahit ve Kur'an'ı Kerim'e göre kurtuluş kavramına açıklık getirilmeye çalışılmıştır. `Kurtuluş' kavramını ifade etmek için çoğunlukla Tanah'ta ?yeşa? kökü, Yeni Ahit'te ?sozein? fiili, Kur'an-ı Kerim de ise ?fevz, felâh ve necât? kelimeleri kullanılmaktadır. Tanah'ta kurtuluşun kaynağı, Yahve'dir. Kurtarma eyleminin gerçekleşmesinde Yahve, bazı aracı ve önderler görevlendirse de İsrailoğulları için mutlak anlamda Yahve'den başka bir kurtarıcı düşünülemez. Yeni Ahit'te kurtuluş konusunda Sinoptik İncillerle diğer bölümler arasında farklılıklar görülür. Sinoptik İncillerde anlatılan tarihsel İsa'nın tebliği ve kurtuluş anlayışı Tanrı merkezli (teosantrik); Pavlus'un kurtuluş öğretisi Mesih merkezli (kristosentrik)'dir. Kur'an'ı Kerim'de ise, Allah'ın mutlak birliğine dayanan tevhid inancı, Kur'an'ın, kendine has iman ve kurtuluş anlayışının temelini oluşturur. Kur'an'ın ortaya koyduğu kurtuluş anlayışı, iman merkezli olmakla birlikte salih ameli de önceleyen bir kurtuluş anlayışıdır. Bu çalışma dört bölümden meydana gelmektedir. Birinci bölüm Tanah'ta kurtuluş konusuna ayrılmış, İkinci bölümde Yeni Ahit'te Kurtuluş konusu detaylı bir şekilde ele alınmış, Üçüncü bölümde Kur'an'da kurtuluş incelenmiş, Dördüncü bölümde ise genel bir mukayese yapılmıştır. Çalışmamızda kaynak olarak üç dinin kutsal metinleri temel alınmış, bununla birlikte; konu ile ilgili her türlü çalışmadan, eser ve makaleden gereği gibi istifade edilmeye gayret edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this work called ?Salvation through Revelation? we have tried to make the meaning of the salvation in Tanah (the Old Testament), the New Testament and Koran clearer and more understandable. To express salvation mostly ?yeşa? is used in Tanah, the verb ?sozein? in the New Testament, and the words such as ?fevz, felâh and necât? are used in Koran. In Tanah, the source of salvation is Yahve. Even if He entrusts some mediators or prophets for salvation Yahve is the ultimate cause for salvation and there can not be another one. In New Testament there are some differences in explaining salvation between Synoptic Gospels (those of Mathew, Mark and Luke) and the other parts of Bible. In Synoptic Gospels Jesus?s message ?both about salvation and other mattersis teocentric whereas St. Paul?s teaching about salvation is Christocentric. Finally, in Koran, the basis of salvation is the belief in unique God ?Allah?. According to Koran, salvation is up to belief in Allah but also it necessarily requires good deed. This work has four parts. In the first part, the subject of salvation in Tanah is examined. In the second one, there is a detailed work on the subject of salvation in New Testament. In the third part, the subject of salvation according to Koran is examined and in the fourth one, there is a general comparison between Koran?s message and others?. In this work sacred writings of holy books are examined and used as sources but as many works or articles as possible about this matter are also examined.