Kamusal alan ve kamusal mekan olarak sokak
Public sphere and sokak as public place
- Tez No: 191579
- Danışmanlar: DOÇ.DR. DİLEK BEYBİN KEJANLIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Radio and Television, Communication Sciences
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu tez çalışması, Sokak Dergisi örneğinde kamusal alan incelemesiyapmayı amaçlamaktadır. Bu amaçla Hannah Arendt, Jürgen Habermas veOscar Negt ve Alexander Kluge'nin kamusal alan kavrayışları ile birlikte şehirplanlaması, sokak ve kamusal alan üzerine değerlendirmeler yapılmıştır.Kamusal alan ve sokak ilişkisinin Türkiye tarihselliğindeki özgüllükleri ortayakonulmaya çalışılmıştır. Sokak Dergisi'ni incelemek için ele alınan kamusal alankavrayışlarından Negt ve Kluge'nin görüşlerinin daha uygun bir çerçevesağladığı ortaya konularak, kamusal alan ve politika ilişkisinin sağlıklı birbiçimde kurulmasının insan toplumsallığının daha iyiye doğru gitmesi için yeniolanaklar taşıdığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to the periodical take ?Sokak/Street? as an instance for thediscussions on the public sphere. For this reason, comprehensions of HannahArendt, Jürgen Habermas and Oscar Negt and Alexander Kluge along on thepublic sphere are evaluated with urban planning, street and the public sphere(itself).The relations between public sphere and the street, in the historicality ofTurkey are tried to be specified. The views of Negt and Kluge have provided amore suitable frame for the study. It is concluded that establishing the relationbetween public sphere and politics in a reliable way holds new prospects for thehuman sociality for the better.