V.G.Korolenko'nun öykü sanatı
Art of stories of V.G.Korolenko
- Tez No: 191584
- Danışmanlar: PROF. DR. ALTAN AYKUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rus Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Tezimizin konusu Vladimir Galaktionoviç Korolenko'nun (1853-1921) öyküsanatıdır. Bu amaçla yazarın belli başlı kısa öykü ve belgesellerini inceleyipKorolenko'yu yaşamı ve yapıtları bazında Türk okuruna tanıtmaya çalıştık.Sanat hayatı 19.yüzyıl sonu ve 20.yüzyıl başına rastlayan Korolenko'nun Rusedebiyatındaki yeri büyüktür. Yazar, özellikle kısa öykü ve belgesel öykü tarzındakiçalışmalarıyla Rusya'nın en ücra köşelerindeki sıradan insanları ve onların yaşamtarzını okuyucuya tanıtmayı başarmıştır.Aile yapısı gereği Rus, Ukrayna ve Polonya olmak üzere üç kültürü bir aradayaşayan Korolenko, lise yıllarında yakınlaştığı devrimci grubun hareketleri dolayısıyla1876 yılında tutuklanmış ve çeşitli aralıklarla altı yılını sürgünde, hapishanede ya dagözaltında geçirmiştir.Korolenko yetenekli bir gözlemci ve aktif bir toplum adamı olarak, yapıtlarındayaşadığı dönemdeki ülke sorunlarını ve insanların bu sorunlarla mücadelesini ortayakoymuştur. Bunu yaparken her zaman aktif olarak mücadeleye katılan halkın veköylülerin yanında olmuş, onların daha iyi ve adil bir yaşam için gösterdikleri çabayıdesteklemiştir. Korolenko öykülerinde gerçek olay ve kişileri ele almış, cesur insanlarındünyasını ortaya çıkarmıştır. Onun günlüklerinde, yakınlarına yazdığı mektuplarda venot defterlerinde binlerce karakter vardır. Bunlar yazarın gerçek hayatta karşılaştığı vegözlemlediği kimselerdir. Bu yönüyle yazar realist bir çizgidedir.Korolenko'nun edebû dili son derece sade, canlı ve akıcıdır. Karakterlerininkonuşma tarzları kendilerine özgü oluşlarıyla ve halk dilinin güzelliğini yansıtmalarıylafarklılık oluşturur. Öykülerine kattığı ilginç motiflerle Rusya'nın çok çeşitli vebilinmedik yönlerini tüm zenginliğiyle ortaya koymuştur. Gerek sürgün yaşamıboyunca, gerekse sürgünden sonra yaptığı çeşitli yolculuklarda halk yaşamıyla ilgiligörüp öğrendiklerini yalın bir dille ama tüm renkleriyle ustaca sergilemiştir. KorolenkoRus halk yaşamının bilinmeyen yönlerini yapıtları aracılığıyla tanıtmıştır.
Özet (Çeviri)
The subject of our thesis is literary creation of the Russian writer VladimirGalaktionovich Korolenko (1853-1921). Studying especially on his notable short storiesand essays, we intended to introduce Korolenko with his biography and literary worksto Turkish readers. .Life and creative works of Korolenko belong to transition period of 19th and 20thcenturies and take up considerable place in Russian literature. Korolenko achieves topresent ordinary people from the most solitary places of Russia and their life styles tothe readers.As a member of a culturally mixed family, Korolenko sheltered three cultures,like Russian, Ukrainian and Polish. On graduating from high school he became closerwith a revolutionary student group and was arrested in 1876. Following this date hepassed his six years in prisons, exile and arrest with different periods.Korolenko, as an excellent observer and active public figure, brought up in hisliterary works extant problems of his country and the fight of people with thoseproblems. Exposing this, he was always in side with ordinary people and the peasants,who actively struggled for better conditions, and supported their effort. Taking realevents and persons as a basis, Korolenko created a world of courageous people. In hisdiaries, letters to relatives and notebooks there are thousands of real characters, withwhom Korolenko met or observed in real life. In point of this, Korolenko is in realisticlevel.Korolenko, in his stories, used unadorned, living and fluent language. The speechof his characters is simple, lively and emotional. He expressed Russia?s various andunknown aspects with its all richness by using motifs in the stories. He skillfullydisplayed in his stories what he learned about the folk culture on his trips whetherduring or after exile and he expressed all colors of life using clean and spare language.Korolenko is one of the leader writers for giving Russian folk life with a large point ofview.