Kırk Gün hadisinin İsnad ve metin yönünden değerlendirilmesi
The investigation of the fate hadith with respect to Isnad and matn
  1. Tez No: 191586
  2. Yazar: MURAT ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. KAMİL ÇAKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Kırk Gün Hadisi adını verdiğimiz hadisi çalışmamıza konu edinmişbulunmaktayız. Daha çok hadisimizin hadis kitaplarındaki rivâyetlerini tespit verâvûleri bakımından durumlarını incelemeye çalıştığımız tezimizde, kısa bölümlerhalinde metin tahlillerine ve farklılıklarına yer verdik. Bazı değerlendirmelerdebulunduk.Bu çalışma kısa bir Giriş ve dört bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümündehadisimizi ortay koymaya ve tanımaya ayırdık.Birinci bölümde hadis kitaplarından tespit ettiğimiz kırk iki rivâyeti senedve metinleri ile sıralayıp Türkçe anlamlarını verdik. Sıralamada hadis kitaplarınınmüelliflerinin vefat tarihini esas aldık. Yine isnadları yer aldıkları müelliflerineserlerini belirterek şemalarda göstermeye çalıştık. Buna göre üç sahabiden gelentarûklerde sahabeden bn Mesûd daha çok yer alırken ondan nakillerde A'meş öneçıkmıştır.kinci bölümde daha önce isnadlarda geçen râviler hakkında edindiğimizbilgiler ışığında rivâyetlerin sıhhatleri konusunda değerlendirmelerde bulunduk.Bu değerlendirmelerden hareketle hadimsizin maddi yapısının iyi olduğunusöyleyebiliyoruz.Üçüncü bölümümüzde metin farklılıklarını, lafız ve anlam değişimini vemetinlerden çıkarılabilecek ana temalar gibi konuları gözlemlemeye çalıştık.Burada en zengin metin ve lafız biçimlerinin bn Mesûd rivâyetleri olduğugörülmüştür. Ancak diğer sahabilerden gelen tarûklerinde manayı tahsil edecekniteliklerde olduğunu da belirtmek gerekir.Dördüncü ve son bölümde rivâyetin bazı unsurlarını ele aldık veüzerlerinde söylenen eski ve yeni kısmû yorumlara yer verdik. Çalışmamızesnasında hadisimiz üzerinde erken dönemde oluşan kanaate, hadis tekniğiaçısından yaklaştığımızda günümüzde de aynen ulaşıldığını ifade edebiliriz.
Özet (Çeviri)
Given as the name hadith of forty days has been issue in our studies.Especially, in this study we investigated books of hadith and situation of itsmessanger. We mentioned text analysis and differences of them as in the shortparts. Some evaluations was done.This study has a small introduction and four sections. We defined thehadith in the introduction.In the first section, from the hadith books we determined forty two hadithwith texts and rumuors which was enumerated and turkish meanings of them wasgiven. In the sequence of rumuors we based on the death date of the writers of thehadith books. According to this in this explanations while bn Mesûd was takingmore place, A?meş was the one known well.In the second section, according to information we get about themeesengers, in hadith, we have made some assesment about validity of them. Andthrough this assisment, it can be said that our hadith is strong in terms of itsphysical technique.n the third section, we tried to search text differences, changes, meaningand some main themes of these texts. Here it has been seen that the richest textand word kinds are rumours of bn Mesûd. But it must be stated that otherrumours can oloso give the meaning.In the fourth and last sectioni we have to take up some copenent of thehadith we explained some of the old and new information. We can inform thatduring our studies today, we?ve got the same influence as old days about ourhadith in terms of its physical shape.