İki farklı porselen 'laminate veneer' yapım yönteminin mikrosızıntı açısından değerlendirilmesi
  1. Tez No: 19160
  2. Yazar: SUAT YALUĞ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HÜSEYİN YAZICIOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
-68- Ö Z E T Bu çalışmada; iki farklı yöntem ve üç ayrı zaman periyodunda, çürüksüz üst ön grup dişler üzerine yapılan, porselen“laminate veneer”1 erde oluşan mikrosızıntı, otoradyog- rafi ve iyonizasyon yöntemi ile belirlendi. Platin fol i üzerinde yapılan“laminate veneer”Terde ki sızıntının üç ayrı zaman periyodunda da porselen revetmanı üzerinde yapılan“laminate veneer”Terdeki sızıntıdan istatistik sel olarak fazla olduğu, hem otoradyografi hem de iyonizasyon yöntemi ile tesbit edildi. Sızıntı bölgelerinin otoradyografi yöntemi ile incelenmesi sonucunda sadece, porselen revetmanı örneklerinin üç aylık periyodunda sızıntının gingival bölgede, insizaldekinden fazla olduğu, diğerlerinde ise istatistiksel olarak fark bulunmadığı tesbit edildi.
Özet (Çeviri)
-69- SUMMARY In this study, we have evaluated the microleakage of porcelain laminate veneers consructed on non-carious extracted human maxillary incisors, at three time intervals by means of ionization and autoradiography. Both methods showed that the microleakage on veneers constructed with platinum foil technique are statistically more than microleakage on laminate veneers made on refractory die material. Evaluation of microleakage areas with autoradiography showed that microleakage in gingival areas was markedly greater than incisal areas in 3 mounth period of refractory die material samples, but between other samples differences were not statistically significant.