Okul öncesi eğitim kurumuna gitmiş ve gitmemiş 78 ve 68 aylık çocukların okula hazır bulunuşluklarının karşılaştırılması
Elementary school readiness of 78 and 68 month old, preschool attendant and non-attendant,children
  1. Tez No: 191591
  2. Yazar: MELAHAT ESASPEHLİVAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OYA RAMAZAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
ÖZETAraştırmada, 78 aylık ve 68 aylık ilköğretim birinci sınıf çocuklarının okula gidebilmekiçin yeterli hazırlıklarının bulunup bulunmadığı incelenmiş ve okula hazır oluş düzeylerideğerlendirilmiştir.Genel Tarama modeli kullanılarak gerçekleştirilen araştırmanın örneklemini, stanbulilinin 6 ilçesinde bulunan 17 özel ve resmi ilköğretim okulunun birinci sınıfına devam eden78 ve 68 aylık, okul öncesi eğitim kurumuna gitmiş ve gitmemiş 300 çocuk oluşturmuştur.Araştırmada Marmara lköğretime Hazır Oluş Ölçeğinin Gelişim Formu örneklemin herbir gelişim alanı ile ilgili veri elde etmek üzere öğretmenleri tarafından doldurulmuş;Uygulama Formu ise temel akademik beceriler açısından veri elde etmek üzere araştırmacıtarafından çocuklara bireysel olarak uygulanmıştır.Verilerin analizinde lişkisiz Grup t Testi ve ki Faktörlü Anova kullanılmıştır. SonuçlarSPSS Sosyal Bilimler statistik programı ile değerlendirilmiştir.Araştırma sonuçlarına göre, 78 aylık çocukların okula hazır bulunuşlukları 68 aylıkçocukların okula hazır bulunuşluklarından .01 düzeyinde anlamlı fark göstermiştir. Ayrıcaokul öncesi eğitim kurumuna gitmiş çocukların gitmemiş olanlara göre okula hazır oluşdüzeyleri anlamlı derecede yüksek bulunmuştur.vii
Özet (Çeviri)
ABSTRACTThis research studies the school readiness of 78 month-old and 68 month-oldchildren attending 1.st grade, and their school readiness levels are concurrently evaluated.The universe of the study , determined by using the“General Screening Model”, wasof 300, 78 and 68 month old children, regardless of prior preschool attendance, attending1.st grade in 17 private and public schools, in six districts of the stanbul province.n this research,“The Marmara Elementary School Readiness Scale”wasadministered to the corresponding 1.st grade teachers in order to collect data through teacherobservations on the childrens' developmental areas and stages; the implementation Form wasadministered,one -on-one, to the 300 children, to establish their basic academic skills.n analysis of the data, The Independent Samples Group t test,and the 2 FactorAnova test was used. The results were evaluated by the Social Sciences Statisticalprogram(SPSS).According to the research results, the school readiness of 78 month old children, incomparison to 68 month old children was significant at the level of .01 at large. And theschool readiness of children who attended preschool prior to formal education in comparisonto non-attenders, was found to be significant.viii