İlköğretim 4 ve 5. sınıf öğretmenlerinin kendi davranışlarını algılamaları ile öğretmenlerinin davranışlarını algılamaları arasındaki ilişki
The relation between 4 and 5 grade students perception their own behaviors and their perception of their teachers behaviors
  1. Tez No: 191609
  2. Yazar: NAZLI SERDE ONGAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SEFER ADA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 210
Özet
ÖZETBu araştırmada; ilköğretim okulları 4 ve 5. sınıf öğrencilerinin kendidavranışlarını algılamaları ile öğretmenlerinin davranışlarını algılamaları arasındaki ilişkibelirlenmeye çalışılacaktır. Araştırmada 4 ve 5. sınıflarda görev yapan öğretmenlerindavranışlar konusundaki bilgileri ve bu bilgileri uygulama düzeyleri belirlenmeyeçalışılmıştır.Bu genel amaçlar çerçevesinde aşağıdaki sorulara cevap aranmıştır:1- İlköğretim 4. ve 5. Sınıf Öğrencilerinin Öğretmenlerin DavranışlarınıAlgılamaları Nasıldır?2- İlköğretim 4. ve 5. Sınıf Öğrencilerinin Öğretmenlerin DavranışlarınıAlgılamaları ile Kişisel Özellikleri Arasındaki İlişki Var mıdır?3- İlköğretim 4. ve 5. Sınıf Öğrencilerinin Kendi Davranışlarını AlgılamalarıNasıldır?4- İlköğretim 4. ve 5. Sınıf Öğrencilerinin Kendi Davranışlarını Algılamaları ileKişisel Özellikleri Arasındaki İlişki Var mıdır?Araştırmanın evrenini, İstanbul ili sınırları içindeki Kadıköy, Maltepe ve Kartalilçelerindeki Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı resmi ilköğretim okullarında okuyanöğrenciler oluşturmaktadır. Örneklem ise, araştırma evreninde yer alan toplam 205ilköğretim öğrencisinden oluşmaktadır.Araştırmada tarama modeli kullanılmıştır. Bu araştırmada veri toplamak amacı ileanket kullanılmıştır. Anket 5 bölümden oluşmuştur. Birinci bölümde kişisel bilgiler,ikinci bölümde öğretmenin kişisel ve davranış özellikleri, üçüncü bölümde öğretmeninöğrencilere gösterdiği davranışlar, dördüncü bölümde öğrencinin kişisel ve davranışsalözellikleri, beşinci bölümde ise öğrencilerin arkadaşlarına gösterdiği davranışlar ile ilgilisorular bulunmaktadır.Uygulanan anketlerin spss 12.0 bilgisayar programında istatistiksel analiziyapılmıştır. Frekans ve yüzde dağılımı ile kay-kare istatistik yöntemleri kullanılmıştır.IIAraştırmada elde edilen bulgular şunlardır:1. Bu araştırmada öğrencilerin öğretmenlerinin kendine güvendiğini, içten,düzenli, çalışkan ve iyimser olduklarını, öğretmenlerinin kendilerini herzaman selamladığını, kendilerini anladığını, düşündüğünü, destekolduğunu, saygı gösterdiğini, davranışlarını beğendiklerini, sorularınacevap verdiklerini ve konuşmalarına izin verdiklerini yüksek orandadüşünmektedirler. Öğrenciler öğretmenlerinin olumsuz olarak nitelenenceza verme, fiziksel şiddet uygulama, tutarsız davranma gibi davranışlarıise fazla göstermediklerini düşünmektedirler.2. Öğrencilerin öğretmenlerin davranışlarını algılamaları ile kişiselözellikleri arasındaki ilişkiyi incelediğimizde;Kız öğrencilerin erkek öğrencilere göre daha tutarlı olduğugörülmüştür. Babası ilkokul mezunu olan öğrencilerin öğretmenlerini dahaenerjik buldukları görülmüştür. Babası üniversite mezunu olan öğrencilerile üst düzey sosyo ekonomik durumu olan öğrenciler öğretmenlerini dahaaz çekingen bulmaktadır. Babası üniversite mezunu olan öğrenciler, üstdüzey sosyo ekonomik durumu olan öğrenciler ve 4 sınıfta okuyanöğrenciler öğretmenlerini daha az telaşlı ve aceleci bulmaktadır. Babasılise mezunu olan öğrencilerin öğretmenlerini daha düzenli bulduklarıgörülmüştür. Babası üniversite mezunu olan öğrenciler ile 5. sınıftaokuyan öğrenciler öğretmenlerini daha neşeli bulmaktadır. Babasıüniversite mezunu olan öğrenciler öğretmenlerinin kendilerine daha fazladestek olduklarını düşünmektedir. Öğrencilerin okuduğu sınıf değişkeninegöre 4. sınıfta okuyan öğrenciler 5. sınıfta okuyan öğrencilere göreöğretmenlerini daha sinirli buldukarı görülmüştür. Sosyo ekonomik düzeyialt olan öğrenciler öğretmenlerinin kendilerine daha az ceza verdiğinidüşünmektedirler. Babası üniversite mezunu olan öğrenciler ile üst düzeysosyo ekonomik durumu olan öğrenciler öğretmenlerini konuşmların aherzaman izin verdiğini düşünmektedirler.3. Öğrencilerin bu araştırmada kendilerine güvendikleri, enerjik, iyimser,neşeli, içten ve çalışkan olduklarını düşündükleri, arkadaşlarına karşıIIItutarlı, saygılı oldukları, konuşmalarına izin verdikleri görülmektedir.Öğrencilerin olumsuz davranışlara karşı ise olumsuz cevaplar verdiklerigörülmektedir. Öğrencilerin ceza verme, fiziksel şiddet kullanma, tutarsızolma, maddi duruma göre arkadaşlarını ayırmak gibi olumsuz davranışlarısergilemediklerini düşündükleri görülmektedir.4. İlköğretim 4. ve 5. sınıf öğrencilerinin kendi davranışlarını algılamaları ilekişisel özellikleri arasındaki ilişkiyi incelediğimizde;Kız öğrencilerin erkek öğrencilere göre kendilerini daha içten,daha düzenli ve daha neşeli buldukları, erkek öğrencilere göre daha azceza kullanıp, daha az fiziksel şiddet uyguladıkları görülmüştür.Babanın eğitim durumu değişkenine baktığımızda babası üniversitemezunu olan öğrencilerin kendileri daha enerjik buldukları vearkadaşlarını sevmediği duygusuna daha fazla kapılmaktadırlar. Babasıilkokul mezunu olan öğrencilerin arkadaşlarının davranışlarını daha fazlabeğenmektedirler.Öğrencilerin okuduğu sınıf değişkenine baktığımızda 5. sınıföğrencilerin 4. sınıf öğrencilerine göre kendilerini daha telaşlı daha içtenbulmaktadırlar ve arkadaşlarına daha tutarlı davranmaktadırlar.Sosyo ekonomik düzeye göre öğrencilerin kendilerinealgılamalarına baktığımızda sosyo ekonomik durumu orta düzeyde olanöğrencilerin arkadaşlarını daha fazla selamladığı, arkadaşlarına tutarsızdavramadıklarını, üst sosyo ekonomik düzeyde olan öğrencilerinarkadaşlarına daha tutarlı davrandığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARYIn this research; between relation of primary school 4. and 5. grade studentsbehaviors perception and teachers behaviors perception will try to determine. In theresearch; 4. and 5. grade classes teachers knowledge about behaviors and their capacityof exercising this knowledge to determined.The following questions are tried to be answered in these purposes:1. How 4. and 5. grade studends perceive their teachers behaviors in primaryschool?2. Is there any connection between 4. and 5. grade studens perception of theirteachers behvior and their personal character?3. How 4. and 5. grade students perceive their own behaviors?4. Is there any connection between 4. and 5. grade studens perception of theirown behaviors and their own personal character?Research indudes students who are studying at primary schools inKadiköy, Maltepe and Kartal districts which are in İstanbul, which are tied toNational Education Directorship.The exeplification of this research includudes205 primary students.Surved method has been used. Quertionnaire techique was used to obtaindata. This research has 5 parts. First part involves personal informations in secondpart teachers personality and behaviors, behaviors which are shown by teachers tothe students are in third part, ın fourth part students personality and theirbehaviors and fifth part involves questions about students relations between theirfriends.Applied surveys analyzed by statisticaly in spss 12.0 computer format.Frequency and percent distribution and kay-kare statical methods were used.The finding of the research are as the followings:1. In this research student think of a high percentage that teachers are self-confident, hearty, hardworking and optimist, they olso think that they arealways be greeted , understood, though, book, respected, aproved for theirVbehaviors, answerd and they are always allowed to speak. Teachers don?tthink that some of student behaviors which are known unfavorable likepunishing, forcing, behaving incosequently, are shown too much by them.2. The realition between studentsperception of teachers behaviors and theirpersonal character:School girls are more provident than the school boys. Students whosewhose father graduated from primary school, think that their teacher isenergetic. Students whose father graduated from university and whose familyhave a good economic condition think that their teacher is less shy. Studentswhose father graduated from university whose family havea good economiccandition and 4. grade student find teachers fussy and hosty. Students whosefather graduated from high school think that their teacher is more systematic.Students whose father graduated from university and 5. grade students findsteacher more cheerful. Students whose father graduated from university thinkthat their teacher sustain them. 4. grade students find teacher more agressivethan 5. grade students find. Students who have low economic condition thinksthat their teacher give them less punishment students whose father graduatedfrom university and who have high economic condition think that teacheralways let them talk.3. İn this research students think that they are self confidence,energetic,optimist, cheerful, hearty and hard-working. They olso think that theybehave to their friends consistently, respecful and they let their friendstalk. Students behave negative when they see a negative behavior.Students don?t behave like punishing, forcing,behoving inconseguently.4. The relation between 4. and 5. grade students perception of their ownbehaviors and their own personal character.School girls are more hearty, more systematic more cheerful andthey use less punishment, they less force than school boys.Students whose father graduated from university are moreenergetic and they think that their friends don?t love them. Students whosefather graduated from primary school like their friends behaviors.5 grade students are more fussy more hearty and behave theirfriends more consequent than 4 grade students.Students who have intermetidiate economic condition greet theirfriends, they don?t behave inconsequently and students who have higheconomic condition behave their friends more consequently.