Ortaöğretim konularında kavram haritalarının coğrafya öğretiminde kullanımı
The use of consept maps about middle education topics at geograph teaching
  1. Tez No: 191610
  2. Yazar: ALİ OSMAN KOCALAR
  3. Danışmanlar: DR. MEHMET ÜNLÜ, PROF.DR. RAMAZAN ÖZEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Eğitim ve Öğretim, Geography, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Coğrafya Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
ÖZETCoğrafya biliminde, terim ve kavramlar, coğrafi olgu ve olayları tanımlamak içinkullanılır. Bu nedenle, kavram ve terimler coğrafya öğretiminde önemli bir yer tutar.Çağımızda giderek öne çıkan bilişsel öğrenme kuramları ve stratejileri bilginin nasılalındığı, depolandığı ve geriye getirildiği konularında önemli ipuçları sağlamaktadır.Bilişsel öğrenme stratejileri arasında kavram haritalarının; kavramların vebilgilerin zihinde örgütlenmesi, anlamlandırılması ve depolanması süreçlerinde, hemenher bilim alanında, etkili olduğunu sayısız araştırma bulguları doğrular niteliktedir.Özellikle çok sayıda kavramın ve bilginin organizasyonunu gerektiren coğrafyaöğretiminde kavram haritalarının öğrenme-öğretme ortamında kullanıldığı vekullanılması gerektiği görülmektedir. Bu çalışmada, ortaöğretimdeki öğrencilerin,kavramları öğrenmelerinde kavram haritası tekniği kullanılarak desteklenmiş bircoğrafya öğretiminin öğrenci başarısına etkililiği incelenmektedir.Günümüzde her alanda artan bilgi birikiminin bireylere etkili ve verimli biçimdeaktarılması eğiticilerin öncelikli sorunudur. Soyut ve karmaşık olduğuna inanılancoğrafya kavramları öğrenilirken, öğrencilerde, birtakım zorlanmaların olduğugörülmektedir. Bu durum, eğitimcilerin, kavramların daha kolay öğretilmesi vekarmaşıklığın giderilmesi için çeşitli çalışmalara yönelmelerine neden olmuştur.Bunlardan birisi de kavram haritası ile öğretim yapmaktır. Kavram haritaları;öğrenme, öğretme etkinliklerinde geniş kullanım alanına sahip olan görsel biryöntemdir.Günümüzde coğrafya öğretmenlerinin kavram haritaları ile öğretim konusundabilgi ve becerilere sahip olmalarının ülkemizde coğrafya eğitiminin niteliği artırmadaönemli bir etkiye sahip olacağı düşünülmektedir.Anahtar Kelimeler : Bilişsel Öğrenme, Öğrenme Stratejileri, Kavram, Terim,Kavram Haritaları.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTIn geography science, terms and concepts are used to describe the geographicalactions and events. That is why, terms and concepts have an important place ingeography education. Cognitive learning theories and strategies which are becomingmore and more important at our age are providing important clues about how theinformation is received, stored and recalled.Many research findings have confirmed that the concept maps which are one ofthe cognitive learning strategies are efficient in the processes of organization,explanation and the storage of the concepts and information in mind in almost allscience areas. It is evident that the concept maps are used and should be used in thelearning-teaching environments of especially the geography education that requires theorganisation of many concepts and information. In this study, the efficiency of ageography education-suported by usşng concepts maps fort he secondary educationstudents about learning the concepts-over the succes of the students is analyzed.The priority problem of the teachers is the transfer of information that increasein all areas today to the individuals in an efficient and productive way. It is seen that arethe students have some difficulties while learning the geographical concepts that areconsidered as being anstract and complex. The situation has caused the teachers to tendto various studies for teaching the concepts more easily and eliminating the complexityand one of them is teaching by concept maps. Concept maps is a visual method that hasa wide range of usage in learning and teaching activities.It is considered that as far as the geography teachers have knowledge and skillsabout teaching with concept maps today, this will have an important effect onincreasing the quality of the geography education in our country.Key Words : Cognitive Learning, Learning Strategies, Concept, Term, ConceptMaps.