Öğrenim yönetim sistemlerine ve öğrenim içerik yönetim sistemlerine tasarım ve geliştirme modellerinin uygulanması
Practice of design and development models on learning management systems and learning content management systems
- Tez No: 191622
- Danışmanlar: PROF. DR. SERVET BAYRAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Eğitim ve Öğretim, Computer Engineering and Computer Science and Control, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 223
Özet
ÖĞREN M YÖNET M S STEMLER NE VE ÖĞREN M ÇER KYÖNET M S STEMLER NE TASARIM VE GEL ŞT RMEMODELLER N N UYGULANMASIÖZETBu tez çalışmasında, uzaktan eğitim ortamların etkin yönetimi için kullanılanÖğrenim Yönetim Sistemleri (ÖYS) ve Öğrenim çerik Yönetim Sistemlerine (Ö YS),tasarım ve geliştirme modellerinin nasıl uygulanabileceği araştırılmıştır. Literatürbilgileri ışığında, ÖYS olarak Kavrakoğlu Danışmanlık Şirketi'nin geliştirdiği The MBAClub ürünü, Ö YS olarak ise mevcut ürünün içerikle beraber güncelleme alt yapısı bazolarak alınmış, analiz edilmiştir.Çalışmanın literatür bölümünde gerek yerli ve gerekse yabancı kaynaklardakisınırlı sayıdaki bilgi ve belge, tez konusu çerçevesinde sunulmuştur. Bulgu ve Yorumlarbölümünde ise literatürün pratikteki uygulaması yapılmış ve değerlendirilmiştir. Bubağlamda tasarım modeli olarak, bilişim sistemlerinin tasarımında kullanılmakta olanŞelale Modeli seçilmiştir. çerik geliştirme aşamasında ise kapsamlı ve anlaşılır biryapıdaki Seels & Glasgow Öğretim Tasarım Modeli tercih edilmiştir. Bir tasarım modeliolan Şelale Modeli, The MBA Club ÖYS yapısında; içerik geliştirme ve öğretim tasarımmodeli olan Seels & Glasgow Öğretim Tasarım Modeli ise The MBA Club Ö YSyapısında incelenmiştir. Şelale Modeli'nin arayüz tasarlaması basamağı, ÖYS ana dersekranı ve ?Satış ve Kanal Yönetimi? dersinde uygulanmıştır. Benzer şekilde Seels &Glasgow Öğretim Tasarım Modeli'nin Problem Analizi ve Görev - Öğretim AnaliziBasamakları ise Ö YS ?Değer Yaratma şlevi? dersi içeriğinde denenmiştir.Kavrakoğlu Şirketi'nin geliştirdiği The MBA Club ürünü, piyasada tanınmışfirmalar tarafından tercih edilen ve rakiplerine kıyasla çok üst sıralarda yer alan birÖYS - Ö YS olmasına karşın, temel düzeyde tezde belirtilen eksiklikleri içermesindenötürü bilimsel altyapı eksikliği taşımaktadır. Bu eksiklik; mevcut ürünün yenidengözden geçirilerek revizyonların yapılması, tüm ders ekranlarında ortak modellemeçizgisinin yakalanması ve içeriğin öğretimsel açıdan tekrar düzenlenmesiyle anlamlı birşekilde geliştirilmiştir.Ahmet Bilal YAPRAKDAL
Özet (Çeviri)
PRACTICE OF DESIGN AND DEVELOPMENT MODELS ONLEARNING MANAGEMENT SYSTEMS AND LEARNING CONTENTMANAGEMENT SYSTEMSABSTRACTIn this thesis study, it has been researched how design and development modelswill be practised on Learning Management Systems (LMS) and Learning ContentManagement Systems (LCMS) which are used for the active management of distantlearning media. In the light of the literature information, the product named The MBAClub developed by Kavrakoğlu Consultancy Company has been analyzed as for LMS,and for LCMS, the content and updating substructure of the current product have beenanalyzed.In the literature chapter of the research, the limited information and documents inboth domestic and foreign sources have been presented in the framework of the thesis.In the chapter of Findings and Comments, the practice of the literature has beenperformed and assessed. In this context, The Waterfall Model utilized in the design ofinformatics systems has been chosen as the design model. In the phase of contentdevelopment, Seels & Glasgow Instructional Design Model of a comprehensive andunderstandable nature has been preferred. Waterfall model, the design model, has beenexamined in the LMS of The MBA Club, whereas Seels & Glasgow Instructional DesignModel has been examined in the LCMS of The MBA Club. The interface designing stepof the Waterfall Model has been practised in the main course screen and in the course of?Sales and Channel Management?. Similarly, the steps of Problem Analysis (NeedsAssessment) and Task- Instructional Analysis of Seels & Glasgow Instructional DesignModel have been tested in the course of ?Value Creation Function? of LCMS.Despite the fact that The MBA Club developed by Kavrakoğlu Company is a LMS-LCMS which is preferred by well-known firms and which is at the top places whencompared to its rivals, it has a scientific infrastructure lack that is stated basically in thethesis. This lack; has been developed in a meaningful way with the revisions of thecurrent product after being reviewed, with the efforts for achieving common modelingline and with the rearrangement of the content in terms of instruction.Ahmet Bilal YAPRAKDAL