Lise öğrencilerinin bağlanma stilleri ile atılganlık düzeyleri arasındaki ilişki
The relation between the attachment styles and assertiveness levels of the high school students
- Tez No: 191621
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SEMAİ TUZCUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Lise öğrencilerinin bağlanma stilleri ile atılganlık düzeyleri arasındaki ilişkiyiincelemeyi amaçlayan bu araştırmada; yaş, cinsiyet, öğrenim gördükleri okul türü, kardeşsayısı, kaçıncı çocuk oldukları, annenin eğitim düzeyi, babanın eğitim düzeyi, anne vebaba meslekleri, ailenin gelir düzeyi, 0-2 yaş arasında bakım veren kişi, 2-6 yaş arasındabakım veren kişi gibi bağımsız değişkenler ele alınmıştır.Uygulama, 2004-2005 eğitim-öğretim yılında, Çorlu ilçe sınırları içerisindebulunan ve araştırmaya katılmayı kabul eden Mehmet Akif Ersoy Anadolu Lisesi, AtatürkÇok Programlı Lise, Çorlu Lisesi, Ticaret Meslek Lisesi, Mimar Sinan Süper Lisesi, M.Rüştü Uzel Endüstri Meslek Liselerinden 227 kız, 252 erkek toplam 479 öğrenciyletamamlanmıştır.Araştırmada atılganlık düzeylerini ölçmek için Rhatus Atılganlık Envanteri,bağlanma stillerini ölçmek için İlişki Ölçekleri Anketi (İÖA) ve genel bilgilereulaşabilmek için Kişisel Bilgi Formu uygulanmıştır.Araştırma kapsamında kullanılan anket ile toplanan verilere ilişkin frekans veyüzdelik dağılımlar bulunmuş, elde edilen sonuçlar tablolaştırılarak bulgular bölümündeyorumlanmıştır.Verilerin analizinde, atılganlık ve bağlanma puanlarının çeşitli demografiközellikler açısından farklılıklarını saptamak üzere çeşitli hipotez testleri kullanılmıştır.Demografik özelliklerin kendi içinde ikiden fazla gruba ayrıldığı durumlarda tek yönlüvaryans analizi ANOVA kullanılmıştır. ANOVA'da fark çıkan durumlarda hangi ikiligruplar arasında fark olduğunu anlamak amacıyla tamamlayıcı hesaplardan Scheffe testikullanılmıştır.Atılganlık ile bağlanma alt ölçekleri arasındaki korelasyon Pearson MomentlerKorelayon Katsayısı ile bulunmuştur. Araştırma kapsamında tüm veriler çift yönlüolarak sınanmış ve anlamlılık düzeyi en az .05 düzeyinde kabul edilmiştir. Elde edilentüm verilerin çözümlenmesinde sosyal bilimler alanında istatistiksel analiz içinkullanılan SPSS 10.00 programı kullanılmıştır.Elde edilen bulgular;⢠Okul türü, kardeş sayısı, doğum sırası, babanın eğitim düzeyi, 0-2 yaş arasındabakım veren kişi, 2-6 yaş arasında bakım veren kişi değişkenleri ile atılganlıkdüzeyleri arasında anlamlı bir fark bulunmuştur. Cinsiyet, yaş, sınıf, annenin eğitimdüzeyi, anne ve babanın mesleği ile atılganlık arasında anlamlı bir farkbulunmamıştır.⢠Cinsiyet, yaş, okul türü, doğum sırası, annenin eğitim düzeyi, annenin mesleği, 0-2yaş arasında bakım veren kişi, 2-6 yaş arasında bakım veren kişi değişkenleri ilebağlanma stilleri ile arasında anlamlı bir fark bulunmuştur. Sınıf, babanın eğitimdüzeyi, babanın mesleği, kardeş sayısı değişkenleri ile bağlanma stilleri arasındaanlamlı bir fark bulunmamıştır.⢠Atılganlık ile bağlanma arasındaki ilişkileri belirlemek amacıyla yapılan Pearsonçarpım moment korelasyon analizi sonucunda, güvenli bağlanma ile atılganlıkarasında istatistiksel açıdan pozitif yönde; kaygılı bağlanma ile atılganlık arasındaistatistiksel açıdan negatif yönde bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Bu durumatılganlık puanları yükseldikçe güvenli bağlanma puanlarının da yükseldiğini; öteyandan, atılganlık yükseldikçe kaygılı bağlanma puanlarının düştüğünü ortayakoymaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study which aims to examine the relation between the attachment styles andassertiveness levels of high school students; independent variables such as age, gender,type of the school studying at, number of the brothers/sisters, number of the birth,education status of the mother and the father, level of income of the family, the personcaring during at the age of 0-2, and the person caring between at the age of 2-6 areconsidered.This search was completed with 227 female, 252 male students from Mehmet AkifErsoy Anatolian High School, Atatürk Multiprogrammed High School, Corlu High School,Trade Profession High School, Mimar Sinan Super High School, M.Rüştü Uzel IndustryProfession High School which are located in Corlu district and accepted to participate inthis search.In order to evaluate the assertiveness levels Rhatus Assertiveness Inventory, tomeasure the attachment styles Relation Criterion Poll, and to reach at the generalinformation Personal Information Form were applied.Frequency and percentage of the dispersions related to the datums accumulated viathe poll utilized in the extent of the search are found and the conclusions attained arecommented in the findings chapter in a table.While analyzing the datas, various hypothesis tests were applied to determine thedifferences of the assertiveness and attachment points from the different kinds ofdemographic properties. In case of diversion of the demographic characteristics withinmore than two groups, one-way variance analysis ANOVA was used. When a differencecame about in ANOVA, to understand between which bilateral groups there was adifference, Scheffe supplementary test were used.The corelation between assertiveness and attachement subcriterions was found withPearson Moments Corelation Coefficent. During the search all the datas were tested two-way and expressiveness level were accapted minimum .05 level. To analyze all the datasgathered SPSS 10.00, which is used in social sciences for statistical analyze, was used.Findings;⢠Between the variables of type of the school, number of the brother/sister, number ofthe birth, education status of the father, person caring during at the age of 0-2, theperson caring between at the age of 2-6 and levels of the assertiveness a meaningfuldifference was found. But no meaningful difference was found between the gender,age, class, education status of the mother, profession of the mother and the fatherand assertiveness.⢠Between the variables of gender, age, type of the school, education status of themother, profession of the mother, person caring during at the age of 0-2, the personcaring between at the age of 2-6 and attachment styles a meaningful difference wasfound. No meaningful difference was fonud between the variables of class,education status of the father, profession of the father, number of the brother/sisterand attachment styles.⢠In the result of Pearson Multiplication Moment Corelation Analysis, that is appliedto designate the relations between assertiveness and attachment, it was found thatbetween safe attachment and assertiveness statistically positive, between anxiousattachment and assertiveness statistically negative relation there was. This issuebrings up that once the points of assertiveness rise, the points of safe attachmentrise, on the other hand while the assertiveness rises, the points of anxiousattachment dicrease.