Devrekani tarım topraklarında bazı toprak özelliklerinin coğrafi bilgi sistemleri yardımıyla değerlendirilmesi
Evaluation of some soil characteristics in Devrekani agricultural soil with the help of geographical information systems
- Tez No: 651648
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN ŞEVİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sürdürülebilir Tarım ve Tabii Bitki Kaynakları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Tarımsal faaliyetlerde toprak, bitki gelişimini etkileyen en önemli faktörlerin başında gelmektedir. Bundan dolayı kültür bitkilerinin yetiştirildiği alanlardaki toprak yapısının belirlenmesi, yetiştirilecek bitki seçiminden gübreleme uygulamalarına kadar pek çok alanda yol göstericidir. Bu çalışmada da Kastamonu ili Devrekani ilçesindeki tarım topraklarının temel verimlilik özelliklerinin belirlenmesi ve coğrafi bilgi sistemleri kullanılarak toprak dağılım haritalarının oluşturulması amaçlanmıştır. Araştırma kapsamında, Devrekani ilçesinde sulu tarım yapılabilen yaklaşık 55000 da alanda, 55 ayrı noktadan, tarım alanlarını temsil edecek şekilde 0-30 cm ve 30-60 toprak derinliğinden toprak örnekleri alınmıştır. Alınan toprak örneklerinde toprak verimlilik analizleri (saturasyon, tuz, ph, kireç, fosfor, potasyum, azot, organik madde) tekstür analizi ve mikro besin elementleri (Fe, Cu, Zn, Mn, Ca, Mg, B, Al) analizleri yaptırılmıştır. Toprak analiz sonuçları, belli kriterlere göre sınıflandırılarak, besin maddelerinin eksiklik, yeterlilik veya fazlalık seviyeleri belirlenmiştir. Toprak parametrelerinin sınıflandırılmasından sonra Coğrafi Bilgi Sistemleri kapsamında veri tabanı oluşturularak toprak verimlilik haritaları üretilmiştir. Araştırma sonucunda ise ayrı ayrı bölgelerdeki toprakların verimlilikleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Soil is one of the most important factors affecting plant growth in agricultural activities. Therefore, determining the soil structure in the areas where the cultivated plants are grown is a guide in many areas from the selection of the plants to be grown to fertilization applications. In this study, it was aimed to determine the basic productivity characteristics of agricultural soils in the town of Devrekani in Kastamonu province and to create soil distribution maps using geographic information systems. Within the scope of the research, soil samples were taken from 55 different points in approximately 55000 decares of irrigated land in Devrekani district, representing agricultural areas, from 0-30 cm and 30-60 soil depths. Soil fertility analysis (saturation, salt, ph, lime, phosphorus, potassium, nitrogen, organic matter) texture analysis and micronutrient analysis (Fe, Cu, Zn, Mn, Ca, Mg, B, Al) were performed in the soil samples taken. Soil analysis results are classified according to certain criteria and the deficiency, sufficiency or excess levels of nutrients are determined. After the classification of soil parameters, a database was created within the scope of Geographical Information Systems and soil productivity maps were produced. As a result of the research, the productivity of the soils in different regions was determined.