Tam protez kullanan hastalara uygulanan farklı oklüzyon tiplerine sahip tam protezlerde hasta memnuniyeti ve çiğneme etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of patient satisfaction and chewing efficiency in complete denture wearers treated with different occlusion types
  1. Tez No: 319162
  2. Yazar: DENİZ AYŞE DENİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN KULAK ÖZKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Tam protezlerde kullanılan oklüzyon tipi, çiğneme performansını ve hasta memnuniyetini etkileyen en önemli faktörlerden birisidir. Çalışmada tam dişsiz hastalarda kullanılan oklüzyon tipinin etkisinin araştırılması planlanmıştır. Çalışmaya tam protezlerini yeniletmek isteyen, Marmara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Protetik Diş Tedavisi Anabilim Dalına başvurmuş, 30 tam dişsiz hasta dahil edildi. Marmara Üniversitesi Etik Komite'sinin onayıyla hastaların tam protezlerinin yapımına başlandı. Her hastaya bilateral balanslı ve lingualize oklüzyona sahip 2 set protez hazırlandı. Hastalar her iki protezini de 6 ay kullandı. Araştırma tek taraflı kör çalışma olarak planlandığı için, hastalar üzerinde herhangi bir etki oluşturmaması amacıyla protezlerinin değiştiği bildirilmedi. 3 aylık aralıklarla anterior temporal ve masseter kaslarından elektromiyografik ölçümler yapıldı. Her iki protez için 6 aylık kullanım süreleri sonunda hasta memnuniyeti değerlendirildi. Anterior temporal ve masseter kaslardan sakız çiğnerken (sırası ile 174.5 ?V-208.19 ?V) ve fıstık yerken (sırası ile 211,26 ?V-260,29 ?V) yapılan ölçümlerde en yüksek değerler lingualize oklüzyona sahip protezlerin 6 ay ölçümlerinde elde edildi. Maksimum ısırma sırasındaki en yüksek değerler hem anterior temporal hem de masseter kasları için lingualize oklüzyona sahip protezlerin 6 ay ölçümlerinde gözlendi (sırası ile 142.91 ?V - 187.55 ?V). Ortalama çiğneme süresi lingualize oklüzyona sahip protezlerin 6 ay ölçümlerinde daha düşük bulundu (18.36 sn). Hasta memnuniyeti değerlendirildiğinde, lingualize oklüzyona sahip protezlerde bilateral balanslı oklüzyona göre daha yüksek değerler elde edildi. Sonuç olarak bu çalışmada, lingualize oklüzyonla elde edilen protezlerde bilateral balanslı oklüzyona göre çiğneme performansı ve hasta memnuniyeti açısından daha yüksek sonuçlar elde edildi.
Özet (Çeviri)
Complete denture occlusion is the most important factor that effect the masticatory performance and patient satisfaction. This study evaluates the impact of the type of occlusion used in complete dentures. Thirty edentulous patients referred for construction of new complete dentures, to Marmara University, Dental School, Department of Prosthodontics were involved in this study. The Ethics Committee of the University of Marmara approved the protocol. Two sets of dentures that have bilaterally balanced and lingualized occlusion were made for each patient. Patients were used both type dentures for 6 months. A single blind study design was used, in which the patients were not aware of the exchanging the dentures. In 3 month periods electromyographic measurements were performed anterior temporalis and masseter muscles. At 6 months periods, patient satisfaction was evaluated. Lingualized occlusion 6 month measurements showed the highest values for anterior temporalis and masseter muscles while chewing gum (174.5 ?V-208.19 ?V respectively) and eating peanut (211,26 ?V-260,29 ?V respectively). The highest values of maximum biting were also found at lingualized occlusion in 6 month measurement for both anterior temporalis and masseter muscles (142.91 ?V-187.55 ?V respectively). The mean chewing time decreased with lingualized occlusion (18.36 s). Patients? ratings with lingualized occlusion was higher with respect to bilateral balanced occlusion. In conclusion, lingualized occlusion resulted in greater masticatory performance and patient satisfaction.