The Effects of pred listening classes on the frequency of listening comprehension strategy use
İngilizce hazırlık okulundaki dinleme becerisi derslerinin dinleme-anlama stratejileri kullanım sıklığı üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 97270
  2. Yazar: FUNDA GERÇEK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HANDAN KOPKALLI YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Ill YÜKSEK LİSANS TEZ OZU İNGİLİZCE HAZIRLIK OKULUNDAKİ DİNLEME BECERİSİ DERSLERİNİN DİNLEME-ANLAMA STRATEJİLERİ KULLANIMI SIKLIĞI ÜZERİNDEKİ ETKİSİ Funda Gerçek İngiliz Dili Eğitimi Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Mart 2000 Danışman: Yrd. Doç. Dr Handan Kopkaih- Yavuz İşitsel bir verinin ansal (zihinsel) algılanması süreci dinleme-anlama stratejisi olarak tanımlanabilir. Bu araştırma, hazırlık okulunda sürdürülen dinleme becerisi derslerinin dinleme-anlama stratejileri kullanımı sıklığına etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Dinleme becerisi derslerinin dinleme-anlama stratejileri kullanım sıklığı üzerinde olumlu ya da olumsuz etkisi olup olmadığını belirlemek için hazırlık okuluna bir yıl boyunca devam etmiş öğrenci grubu ile bu okula devam etmemiş öğrenci grubu arasında dinleme-anlama stratejilerinin sıklığı arasında fark olup olmadığı belirlenmeye çalışılmıştır. Anadolu Üniversitesi Eğitim Fakültesi İngiliz Dili Eğitimi Öğretmenliği Bölümündeki 139 birinci sınıf öğrencisi çalışmaya katılmıştır. Bu öğrenciler, Hazırlık Grubu ve Hazırlık almayan Grup olarak sınıflandırılmıştır. Hazırlık Grubunda 59, Hazırlık almayan Grupta da 80 öğrenci vardır. Veriler bu iki grup öğrenciden toplanmıştır. Her iki gruptaki öğrenciler literatürde yetkin dinleyiciler tarafından kullanıldığı saptanmış 13 dinleme-anlama stratejisini içeren bir Dinleme- Anlama Stratejileri Envanterine cevap vermiştir. Hazırlık okulu dinleme becerisi dersleri ayrı bir yeti dersi olarak sürdürülmektedir. Dinleme becerisi dersleri öğrencilerin İngilizce işitmelerini anlamaya doğru geliştirmeyi amaçlamaktadır. Bu amaç dolaylı strateji eğitimi ile sürdürülmektedirIV Dolaylı bir strateji eğitimi aldıkları için hazırlık okuluna devam etmiş öğrencilerin genel olarak dinleme-anlama stratejilerini hazırlık okuluna devam etmemiş öğrencilerden daha sık kullanmaları beklenmekteydi. Bununla birlikte bu çalışmanın sonuçlan genel dinleme-anlama stratejilerin kullanım sıklığı ortalamalarının her iki grup için de benzer olduğunu ortaya koymuştur. Her iki grupta dinleme-anlama stratejilerini orta sıklıkta kullanmaktadır. Buna ek olarak, genel dinleme-anlama stratejileri kullanım sıklığında herhangi bir istatistiksel bağıntı olmadığı görülmüştür. Her iki grup öğrencilerin dinleme-anlama stratejilerinin tek tek kullanımı sıklığında bir fark olup olmadığı araştırılmış, grupların her bir strateji için kullanım sıklığı ortalamaları birbirleri ile karşılaştırılmış ve sonuçlar doğrultusunda yine gruplar arasında kullanım sıklığının birbirleriyle aynı olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
THESIS OF MASTERS OF ARTS ABSTARACT THE EFFECT OF PREP LISTENING CLASSES ON THE FREQUENCY OF LISTENING COMPREHENSION STRATEGY USE Funda Gerçek English Language Education Department Anadolu University Social Sciences Institute, March 2000 Advisor: Asst. Prof. Handan Kopkallı-Yavuz The mental processes that take place during an aural input are known as listening comprehension strategies. This study investigated the effect of prep listening classes on the frequency of listening comprehension strategy use. This study attempted to determine whether prep listening classes had positive effect on the frequency of using listening comprehension strategies. Therefore, the listening comprehension strategies used by students who went through a year long English preparatory program were compared with the frequency of listening comprehension strategies used by students who did not attend the English preparatory program. 139 first year students at Anadolu University Education Faculty English Language Teaching Department participated to this study. They were classified as the Prep Group and the Non-Prep Group. The Prep Group included 59 students who attended prep classes and the Non-Prep Group included 80 students who did not. Data gathered from the two groups. Two groups of students responded to a Listening Comprehension Strategy Inventory (LCSI) which enquired about 13 listening comprehension strategies efficient listeners use in the literature. Listening comprehension courses at Preparatory School at Anadolu University have been conducted as a separate language learning skill. Listening comprehension courses aim to help students develop their listening ability from hearing to comprehending. This aim has been proceed as in implicit strategy training. When the two groups of students were compared in terms of the mean frequency of overall listening comprehension strategy use, the Prep Group students' mean frequency of overall listening comprehension strategy use was expected to be higher than the Non-Prep Group students', because the Prep Group students had implicit listening comprehension strategy training. But the results of this study revealed that the mean frequency of overall strategy use is similar between the two groups. Both of the two groups of students use listening comprehension strategies moderately and there was no significant difference statistically in frequency of listening comprehension strategies between the two groups. To determine whether the two groups differed in terms of individual strategy use, the mean frequencies for each strategy was compared between the two groups. Results showed that both groups used the listening strategies equally frequently.