MEB ilköğretim 6, 7. ve 8. sınıf Türkçe ders kitaplarındaki metinlerin söz varlığı açısından değerlendirilmesi
The evaluation of the vocabulary of the texts in MEB Turkish lesson textbooks for 6, 7, 8 elemantary classes
  1. Tez No: 191640
  2. Yazar: HİLAL ARSLAN KUTLU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. LATİF BEYRELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 294
Özet
Türkçe ders kitapları, Türkçe öğretiminin en önemli gereçleri konumundadır. Bukitapların Türkçenin söz varlığını başarılı bir şekilde yansıtması ve öğrencilerin sözdağarcıklarını geliştirmeye ve zenginleştirmeye katkı sağlaması beklenir. Ancak kitaplarınyeterliği sıkça tartışılan bir konudur.Yaptığımız çalışmada Türkçe ders kitaplarının söz varlıkları incelenmiştir. ?MEBilköğretim 6, 7. ve 8. Sınıf Türkçe ders kitaplarında yer alan metinler, söz varlığı açısındanne gibi özellikler göstermektedir?? sorusu çalışmanın problem cümlesini oluşturmaktadır.Çalışmanın giriş bölümünde `tez başlığı', `problem cümlesi', `problem durumu',`araştırmanın amaçları', `araştırmanın önemi' ortaya konmuştur. Birinci bölümde`sözcük', ikinci bölümde `söz varlığı ve söz dağarcığı', üçüncü bölümde `Türkçe ÖğretimProgramına göre sözcük öğretimi' hakkında bilgiler verilmiş, gerekli alt başlık türlerisınıflandırılmıştır. Dördüncü bölümde araştırmada kullanılan yöntemler, elde edilenbulgular ve bunların değerlendirmeleri yer almıştır. Beşinci bölümde ise araştırmasonuçları ortaya konulmuş ve öneriler sunulmuştur.Araştırmada Milli Eğitim Bakanlığının yayımladığı ilköğretim 6. sınıf (2004basımlı), 7. sınıf (2000 basımlı) ve 8. sınıf (2002 basımlı) Türkçe ders kitapları esasalınmıştır.Bulgular kısmında yukarıda belirtilen kitaplarda yer alan metinlerin geneldizinleri ile, çeşitli söz varlığı birimleri açısından sınıf bazında dizinler verilmiştir. Yorumkısmında ise bu bulgular ışığında genel ve sınıflar arasında farklı açılardankarşılaştırmalar yapılmıştır.Araştırma sonucunda Milli Eğitim Bakanlığının yukarıda belirtilen tarihlerdeyayımladığı Türkçe ders kitaplarının söz varlıkları ortaya konmuştur. Sınıflar arasındayapılan karşılaştırmada, sınıf seviyesinin artışı ile metinlerin söz varlığında da belirli
Özet (Çeviri)
Textbooks of Turkish courses are the main materials for teaching Turkishlanguage. They are supposed to present successfully the Turkish vocabulary and helppupils to improve and enrich their vocabulary. However, the sufficiency of the textbooks isan ongoing debate.Our study investigates the vocabulary of Turkish textbooks. ?What kind offeatures does the texts, existent in Turkish textbooks of MEB for 6, 7 and 8. degree ofelementary education, in terms of vocabulary? This is the problem topic that leads thisstudy.The introduction section displays `the title?, `the problem topic?, `the state ofproblem?, `the aims? and `the importance? of the research. The first chapter deals with the`word?, the second is about `vocabulary?, the third is about `teaching vocabulary accordingto Turkish language curriculum?, and each chapter have detailed with sub-titles. The fourthchapter displays the methods of the research, the findings and the evaluations. The lastchapter presents the results of our research and the suggestions.This research is based on the Turkish textbooks published by MEB for 6.th class(in 2004), 7.th class (in 2000), and 8.th class (in 2002) of elementary education.The findings section gives the general index of the texts of the books mentionedabove, and the indexes per classes, according to vocabulary units. At the commentarysection, in the light of the findings, we compared the results about the classes according tosome different aspects.As the result of this study, the vocabulary of the Turkish textbooks of MEBmentioned above are exhibited. According to the comparisons between the classes, it isobserved that, the vocabulary of the texts increases as the grade increase. However, thisincrease is not occurring in some units of vocabulary, on the contrary a degree of decreaseobserved.