Fen bilgisi eğitiminde kullanılan öğretim metodlarının farklı bilgi düzeyindeki öğrenci başarısına etkisi
The effect of the methods used in teaching science on students with different level of knowledge
- Tez No: 191639
- Danışmanlar: PROF. DR. SERVET BAYRAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
FEN B LG S EĞ T M NDE KULLANILAN ÖĞRET M METODLARININFARKLI B LG DÜZEY NDEK ÖĞRENC BAŞARISINA ETK SENDER TUNCALIÖZETBu çalışma, ilköğretim 6. sınıf Fen Bilgisi dersinde ?sindirim, solunum vedolaşım sistemleri arasında ilişkilendirme? konusunun, Bilgisayar DestekliÖğretim (Computer Based Instruction), Kavram Haritaları (Concept Mapping) veDrama (Drama) yöntemleriyle öğretimini incelemektedir. Bu kapsamda, ileridüzey (expert) ve başlangıç düzeyindeki (naive) öğrencilerin başarılarıkarşılaştırılmış, farklılık ve benzerlikler tartışılmıştır.Fen bilgisi eğitiminde kullanılan öğretim metodlarının farklı öğrencigruplarının başarısına etkisi, ileri düzey (expert) ve başlangıç düzey (naive)gruplar olarak iki farklı gruba uygulanan üç farklı öğretim metodu ile grupsayıları 10 kişilik olduğundan non parametrik testlerle belirlenmiştir. Bunun içinSPSS 14.5 programı kullanılmıştır.Bu araştırmada elde edilen bulgulara dayanılarak şu sonuca ulaşılmıştır:? lköğretim Fen bilgisi eğitiminde kullanılan öğretim metodları farklı bilgidüzeyindeki öğrenci gruplarının başarısında etkin şekilde rol oynamaktadır.Öğrenci başarı düzeyine göre, uygun öğrenci grubuna en etkili öğretim tekniğikullanılmalıdır.?Bu sonuçtan yola çıkarak öneriler geliştirilmiştir. Bu çalışmanınöğretmenlerin bu konuya dikkatlerini çekmesi ve bu alanda yapılacak çalışmalarakaynak oluşturulması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
THE EFFECT OF THE METHODS USED IN TEACHING SCIENCE ONSTUDENTS WITH DIFFERENT LEVEL OF KNOWLEDGEENDER TUNCALIABSTRACTThis study aims to examine teaching ?the relationship between digestion,respiratory and circulation systems? in sixth grade Science classes by usingComputer Based Instruction (CBI), concept mapping and drama. In this content,the expert and the naive students? accomplishments are compared, differences andsimilarities are discussed.CBI, concept mapping and drama were applied on expert and novicegroups of 10 students, that is why the effects of three different teaching methods onthe accomplishment of different students were determined by non-parametrictests. SPSS 14.5 program was used to do so.By looking at the results of this experiment, the researcher has come to sucha conclusion;?The methods used in teaching science in primary classes on students withdifferent level of knowledge have great effect on students? accomplishment.Suitable teaching methods should be applied, according to the students? level ofknowledge and way of understanding.?According to these results, some suggestions are made. It is expected thatthis study will take the teachers? attention on this subject and will be a source forthe other studies which will possibly be made in this field.