Çoklu Zeka Kuramı'nın coğrafya öğretiminde uygulanması ve öğrencilerin akademik başarısına etkisi
  1. Tez No: 191641
  2. Yazar: LÜTFÜ BAŞLİ
  3. Danışmanlar: ÖĞR.GÖR. MEHMET ÜNLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Eğitim ve Öğretim, Geography, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Coğrafya Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
ÖZETHer insanın kendine özgü farklı özellikleri vardır. Bundan dolayı,sınıflardaki bütün öğrenciler de farklı yetenek ve ilgi alanlarına sahiptir.Yaşadıkları çevrenin özellikleri, kişilik özellikleri, tercihleri, ilgi alanları,öğrenme türleri, gelişim evreleri, yetenek düzeyleri vb. özellikleri farklıdır.Ancak, bu öğrencilerin hepsi doğal öğrenme kapasitesine sahiptir. Tümöğrencilerin kendilerini değerli hissetmeye ve başarıyı tatmaya gereksinimlerivardır. Öğrenci, ancak bu gereksinimleri karşılanırsa kendisini iyi hissederekmutlu olabilir. Bir öğretmenin de bütün öğrencilerini tanımadan, onların istek vegereksinimlerini karşılayabilecek bir öğretim planı hazırlaması zor ve neredeyseimkansızdır. Bu nedenle bu araştırmada öğrencilerin zekâ alanları belirlenerek,onların daha yakından tanınması sağlanmış ve her zekâ alanına uygun öğretimplanları hazırlanarak, coğrafya konularının daha rahat öğrenilmesi ve kalıcı olmasısağlanmaya çalışılmıştır.Araştırmanın temel amacı; çoklu zekâ temelli öğretimin öğrencilerincoğrafya başarısına olan etkisini araştırmaktır. Çalışmada çoklu zekâ temelliöğretim ve geleneksel öğretim metodu olmak üzere iki farklı metot kullanılmıştır.Bu öğretim metotlarının uygulanması için deney ve kontrol grupları oluşturuldu.Araştırmada öntest ve sontest uygulanarak, çoklu zekâ yönteminin öğrencilerinakademik başarılarına etkisi olup olmadığı araştırılmış, elde edilen verilerebulgular ve yorumlar bölümünde yer verilmiştir.Araştırma, İskenderli İMKB Çok Programlı Lisesi 10 TM/A-B sınıflarınınöğrencilerine uygulanmıştır. Araştırmada 10 TM/A sınıfı öğrencileri deney, 10TM/B öğrencileri de kontrol grubu olarak seçilmiştir. 10 TM/A sınıfı olan deneygrubuna çoklu zekâ temelli öğretim, 10 TM/B olan kontrol grubuna ise gelenekselöğretim yöntemi uygulanmıştır.Araştırmada öğrencilerin zekâ alanları, çoklu zekâ testi ve gözlem formukullanılarak tespit edilmiştir. Öğrencilerin zekâ alanları belirlendikten sonraeğitim durumları hazırlanmıştır. Eğitim durumuna başlamadan önce öğrencilerekonuyla ilgili öntest, konunun bitiminden sonra ise sontest uygulanmıştır.IIEğitim durumu hazırlanırken sadece geleneksel olan iki zekâ alanı değil,çoklu zekâ kuramında yer alan sekiz zekâ çeşidi de baz alınmıştır. Bununlabirlikte öğrencilerin kendilerini farklı etkinliklerde ispatlamaları sağlanmıştır.Araştırmanın başında ve sonunda uygulanan testlerin arasında anlamlı birfark olduğu ortaya çıkmıştır. Eğitimde uygulanan çoklu zekâ temelli yönteminöğrencilerin coğrafya başarılarına büyük bir etkisi olduğu gözlenmiştir.III
Özet (Çeviri)
ABSTRACTEveryone has different gualities unigue to themselves. For this reason,every student ın all classes has different abilities and interests. The feature of theırenviroment, their characteristics preferences learnıng methods, evolution stagesand their ability grades are different from each other. But they all have thecapacity of natural learnıng. Every student needs to be succesful and feal valuable.A student can feel happy if only there needs are supported. That is why. İt isdifficult and almost impossıble for a teacher to do an instuctional design withoutknowıng his students and their needs.So the aim of this study ıs to define the typeof intellıgence of the students and why the geographıcal subjects are easy forthem.The main aim of this study is to fınd out the effect of multiple intelligencetheory on geography. İn the study, two different methods such as multipleintelligence and tradıtional methods are used.To apply thıs study, experimentaland control groups are created. Pretest and protest were gıven to the students tosee ıf multiple intelligence theory had any effect on the succes of the students.Thıs study was conducted to the students at 10TM/A-B ın İSKENDERLİMULTİPLE Programed High School. İn the study, 10 TM-A was theexperımental group and 10 TM-B was the control group.Multiple intelligencetheory was applıed to the experımental group and tradıtıonal theory was applıedto the control group.In thıs study student?s ıntelligence area are establıshed by usıng multipleintelligence theory and observatıon form. Students educatıon sıtuatıon ıs preparedafter theır ıntellıgence area ıs founded. Before startıng to educatıon sıtuatıonpretest was gıven to the students about the subject and a protest was gıven afterthe subject.Not only the two tradıtıonal theorıes but all the eıght theorıes ıncluded ınmultıple ıntellıgence theory are used. In addıtıonal ıt gave the students the chanceto ımprove themselves ın dıfferent areas.A great difference apeared between the results of the pretest and protest. Itwas ıs observed that multıple ıntellıgence theory had e great effect on the succesof geographyIV