Sınıf öğretmeni adaylarının öğretmenlik tutumları ile öğrenme ve ders çalışma stratejileri arasındaki ilişki
The relation between the attitudes of candidates of teachers and learning and studying strategies
  1. Tez No: 191650
  2. Yazar: BURHAN ŞEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OKTAY AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
ÖZETÖğretmen öğrencilerine öğrenim boyunca kullanacakları öğrenme stratejilerininkazandırılmasından sorumlu olan kişidir. Öğretmen öğrencilerini bir birey olarakyetiştirirken onlara kendi öğrenmelerine yön verebilecekleri öğrenme stratejilerini dekazandırmak zorundadır.Ancak ne yazık ki bu iki alanda yetersiz olan öğretmenlerimizin tekrar hizmet içieğitimden geçirilmeleri zor olabilmektedir. Bu açıdan daha sorunun başlamadığıyerden, yani öğretmen adaylarını (eğitim fakültesi öğrencileri) ele alarak, sorunu tespitetmeye ve ilerde gerekli tedbirlerin alınabileceğini varsayarak araştırmamızı öğretmenadayları üzerinde yaptık.Bu amaçla yola çıktığımız araştırmamızda `Öğretmen Adaylarının Öğretmenliğekarşı Tutumları ile Öğrenme ve Ders Çalışma stratejilerini uygulamaları arasındakiilişkiyi' saptamaya çalıştık. Tarama modelli araştırmamızda Oktay Aydın'ın geliştirdiğiÖğretmen tutumlarını ölçme envanteri ile araştırma sürecinde geliştirilen `Öğrenme veDers Çalışma Stratejilerini Ölçme Envanteri' kullanılarak, her iki envanter arasındakiilişki saptanmaya çalışılmıştır. Öğrenme ve ders çalışma stratejilerini yineleme,anlamlandırma, örgütleme, anlamayı izleme ve duyuşsal stratejiler alt boyutlarında elealarak geliştirilen ölçek formu, öğretmen tutumlarını ölçen ölçekle birlikte Marmara vestanbul Üniversitesi lköğretim Sınıf Öğretmenliği Bölümü öğrencilerineuygulanmıştır.Öncelikle öğretmen tutumları, öğrenme ve ders çalışma stratejileri ayrı ayrıcinsiyet, öğrenim görülen sınıf, okul, bölümü isteyerek seçme, mezun olunan ortaöğretim kurumu, akademik benlik algısı, mesleği isteyerek seçme ve bölümü tercih etmesırası değişkenlerine göre incelenmiştir. Ardından tezimizin ana konusu olan öğretmentutumları ile öğrenme ve ders çalışma stratejileri arasındaki ilişki saptanmayaçalışılmış, öğrenme stratejileri alt boyutunda yer alan yineleme ve duyuşsal stratejiler ileöğretmen tutumları arasında pozitif yönde kuvvetli ilişki saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTEducation is an essential phenomenon and teachers are responsible for theirstudents gain the necessary learning strategies they will use throughout their educationprogress. Regarding this aspect, I made my survey on the teacher candidates in teachertraining faculties; supposing that negative domains could be discovered beforehand andnecessary precautions could be applied for improving teacher quality.In my survey model, using both of the following inventories; the evaluationinventory of teachers? attitudes Oktay Aydın has built up and the evaluation inventoryof the learning and studying strategies, the relation between the two inventories has beentried to be appointed. The evaluation form, developed considering the importantelements of learning and studying strategies like rehearsal, elaboration, organisation,comprehension monitoring and affective strategies with the scale for evaluatingteachers? attitudes have been applied to students in teacher training faculties ofMarmara and Istanbul Universities.Firstly, teachers? attitudes and learning and studying strategies have beenexamined separately from the aspects of sex, grade, school, having chosen thedepartment voluntarily or not, secondary schools they are graduated from and theirsense of academic personality, choosing the job willingly and the order of thepreferences for the department at university. Afterwards the subject of my thesis, ` therelation between the attitudes of candidates of teachers and learning and studyingstrategies? has been tried to be determined. Consequently, a very strong relationship hasbeen discovered between the elements of learning and studying strategies which are -rehearsal and affective strategies- and the teachers? attitudes.