Ölçme ve değerlendirme dersinde mobil destekli öğretim durumları modelinin öğretmen adaylarının akademik başarılarına ve tutumlarına etkisi
The effect of mobile supported teaching situations model on academic achievement and attitudes of teacher candidates in measurement and evaluation course
  1. Tez No: 575229
  2. Yazar: NESRİN KORKMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZHAN ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu çalışmanın amacı, öğretim durumları modeli ilkelerine uygun olarak hazırlanmış mobil destekli bir öğrenme sürecinin öğrencilerin akademik başarılarına ve tutumlarına etkisini incelemektir. Mobil cihazlar ile desteklenen öğrenme ortamı ile yapılandırılan Gagné'nin öğretim ilkeleri göz önünde bulundurularak eğitimde ölçme ve değerlendirme dersinde uygulanmıştır. Araştırmada nicel araştırma yaklaşımı kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu öğrenim gören 113 pedagojik formasyon öğrencisi oluşturmuştur. Buna göre deney grubu 58 ve kontrol grubu 55 öğrenciden oluşmuştur. Araştırmada çoktan seçmeli akademik başarı testi, ölçme değerlendirme dersine, m-öğrenmeye ve öğretmenlik mesleğine karşı tutum ölçekleri öntest-sontest olarak uygulanmıştır. Verilerin analizinde aritmetik ortalama, standart sapma, yüzde, frekans, bağımsız gruplar t-testi, bağımlı gruplar t-testi, iki faktörlü kovaryans analizi (ANCOVA) ve iki faktörlü varyans analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre, mobil destekli öğretim durumları modeli akademik başarı puanları, derse yönelik tutumları ve m-öğrenmeye yönelik tutumları arasında anlamlı bir fark oluşturmamıştır. Gagné'nin öğretim etkinlikleri modeline dayalı mobil destekli öğrenme ortamlarında deney grubunda öğretmenlik mesleğine yönelik tutum açısından anlamlı bir artış görülmektedir. Araştırmada; akıllı sınıflarda kullanılan mobil destekli öğretim durumları modelinin öğrencilerin akademik başarılarına, derse ve m-öğrenmeye yönelik tutumlarına etkisi bulunmamış olup öğretmenlik mesleğine yönelik tutumlarına etki ettiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of a mobile-supported learning process that is prepared according to the rules of Teaching Situations Model on academic achievements and attitudes of students. It is applied in Measurement and Evaluation Courses in education by taking Gagné's teaching principles that is constructed with the learning environment supported by mobile devices into consideration Quantitative research approach is used in this study. The study group consists of 113 pedagogical formation students. The experimental group consists of 58 the control group consists of 55 students. With multiple choice academic achievement test, quantitative data that is related with the course of Measurement and Evaluation, mobile learning and attitudes scales against teaching prefession are collected. Arithmetic mean, standard deviation, percentage, frequency, independent groups t-test, dependent groups t-test, two-factor covariance analysis (ANCOVA) and two-factor analysis of variance (ANOVA) were used for data analysis. According to the findings obtained from the study,the model of Mobile-Assisted Education Model doesn't show a significant difference in academic achievement scores,attitudes towards the course and attitudes towards the mobile learning.There is a significant increase in the attitudes of students towards teaching prefession in the experimental group that is based on the model of Gagné's mobile –assisted teaching activities . In the study, it is inferred that the model of mobile-assisted teaching doesn't have an impact on students' academic achievement, on course and the attitudes towards mobile learning but it has an impact on their attitudes towards teaching profession.