Anasınıfı öğretmenlerinin müzik eğitimine yönelik algıladıkları yeterlilikler ve müzik eğitimi ortamına yönelik düşünceleri
Competence of preschool teachers about music education and their thoughts about environment in music education
  1. Tez No: 191651
  2. Yazar: BÜLENT ALTAŞ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. JALE DENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
ÖZETAraştırmanın evrenini stanbul'da bulunan anasınıfı öğretmenleri, örnekleminiise Kadıköy, Maltepe ve Kartal ilçelerinde bulunan 58 lköğretim Okulu'nda görevli 110anasınıfı öğretmeni oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak anket kullanılmıştır.Araştırma sonuçlarına göre:1. Anasınıfı öğretmeninin, seviyeye ve konuya uygun şarkı söyletebilme, sesinikullanabilme, jest ve mimikleri etkili kullanabilme, çocukların müzikal gelişimlerinigözlemleyebilme ve etkinliklerde dinletilecek nitelikli müzikleri seçme ve şarkıyıoyunlaştırabilme becerisi gösterebilmede kendisini yeterli bulduğu görülmektedir.2. Anasınıfı öğretmenlerinin %50,5'i, müzik eğitimine yönelik yeterliliklerine,lisans eğitiminde aldıkları müzik eğitiminin katkı sağlamadığını düşünmektedir.3. Anasınıfında müzik eğitimine yönelik herhangi bir hizmet içi eğitimseminerine katılan anasınıfı öğretmenlerinden %80'inin, katıldıkları hizmet içi eğitimseminerlerinin anasınıfında verdikleri müzik eğitimine doğrudan ya da dolaylı olarakkatkı derecesini yeterli ya da çok yeterli bulduğu görülmektedir.4. Anasınıfı öğretmenlerinin, müzik öğretimine yönelik ihtiyaç duyduklarıseminer konuları müzikli drama (%68,2), yaratıcı dans/şarkılı oyun (%64,5), çalgıeğitimi (%55,5), çocuk şarkıları repertuarı (%52,7), animasyon (%40,9), ses eğitimi(%31,8), değişik materyallerden çalgı üretimi (%31,8), müzik öğretim yöntem veteknikleri (%31,8) olarak belirttikleri görülmüştür.5. Anasınıfı öğretmenlerinin sınıflarındaki müzik köşesinde bulunan çalgıları;marakas (%79,1), tef (%78,2), ziller (%60), trampet ve ritim sopaları (%42,7), çeliküçgen (%41,8), blok flüt (%39,1) olarak belirtmişlerdir.6. Anasınıfı öğretmenlerinin anasınıfında müzik eğitiminin niteliğini olumsuzetkileyen en önemli sorun olarak %34,5 oranlarında materyal yetersizliği ve sınıfmevcudu olduğu görülmektedir.7. Anasınıfı öğretmenlerinin %88,1'i müzik etkinliklerinin kendisi tarafındanyürütüldüğünü belirtmişlerdir. Anasınıfında müzik eğitiminin kimin tarafındangerçekleştirilmesi uygundur sorusuna da %67,4 oranında müzik öğretmeni, %31,6oranında anasınıfı öğretmeni tarafından gerçekleştirilmesi uygundur dediklerigörülmüştür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTResearch universe is the preschool teachers in Istanbul, sample is 110 preschoolteachers working 58 primary schools in Kadıköy, Maltepe and Kartal. A questionnairewas developed for collecting data.Results:1. Preschool teachers, find themselves competent in to make preschool agegroups sing suitable for level and subject, use their voice, gesture and mimic, observechildren musical development and choose qualified music for activities, have an abilityof playing songs as they were a game.2. 50,5% preschool teachers, who find themselves competent in music education,think they don?t take advantage of music education during their own preserviceeducation.3. 80% preschool teachers, who join in the seminar provided direct or indirectcontribution for music education, find this inservice training program useful or veryuseful contribution to music lessons teaching in the classroom.4. Topics of the seminars needed by preschool teachers for music education aremusical drama(68,2%), creative dance/play with singing(64,5%), instrumenttraining(55,5%), children songs repertory(52,7%), animations(40,9%), voicetraining(31,8%), production of instruments from different materials(31,8%), techniquesand methods of music education(31,8%).5. Preschool teachers? music instruments in the music part of the classroom;marakas(79,1%), tambourine(78,2%), bells(60%), side drum and rhythm sticks(42,7%),steel triangle(41,8%), flute(39,1%).6. According to preschool teachers; the most important problems that influencemusic education negatively are inadequate for the material and population of theclassroom(34,5%) .7. 88,1% preschool teachers indicate that musical activities are performed bythemselves. Answer for ?which teachers are suitable for music education in thepreschools? is as fallows; 31,6% preschool teachers give the answer that musiceducation must be given by preschool teachers, 67,4% preschool teachers advocate thatmusic education must be given by music teachers.